آموزش چسباندن آجر نسوز

آموزش نصب آجر نسوز

انواع آجر نسوز نما شرکت امیران نما به علت تنوع بالای محصول در رنگ، ابعاد و طرح و همچنین به دلیل بحث زیبایی شناسی در ساختمان، در نمای خارجی ، کف و همچنین دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می گیرد. که هر کدام از این موارد دارای دستورالعمل نصب خاص خود می باشد. که به هر روش نصب آجر نسوز به طور جداگانه می پردازیم:

نصب آجر نسوز

در نصب آجر نسوز نیازی به داشتن دانش و توانایی بسیار بالایی ندارید . آجر نسوز را هم میتوانید با چسب نصب کنید و هم میتوانید با ملات و سیمان نصب کنید . شرط زیبایی اجر نسوز در چگونگی طرح و ترکیب رنگ ها و ترکیب سنگ واجر است . واین امکان پذیر نیست مگر با طراحی نما قبل از اجرا . این مهم تا انجا اهمیت دارد که اگر در نمای ساختمان گران ترین محصولات اجر نسوز نما بدون طراحی و ترکیب مناسب استفاده شود . میتوان گفت هزینه انجام شده کاملا به هدر رفته است .امروزه اجرنما با طراحی گره خورده و شرط زیبایی نما در طراحی ان است . توصیه میشود حتما برای نما ی خود طرحی مناسب و زیبا بوسیله طراحان اجرا نمایید تا هزینه اضافی نکنید و نمای شما نیز زیبا و با جلوه باشد . . محصولات آجر نسوز امیران قابلیت استفاده به عنوان پلاک نما، گوشه ها و دور پنجره ها، کف فرش های پیاده رو و کف فرشهای خیابانی را دارد که از ضخامت استاندارد ۲۴ میلیمتر تا ۷ سانتی متر بسته به نوع استفاده و اجرا قابل تغییر می باشد.

دستورالعمل نصب آجر نسوز نما امیران نما (نمای خارجی ساختمان)

در ابتدا بهتر است به این نکته اشاره شود که آجرهای نسوز نما امیران نما در عین استحکام بالا از ظرافت خاصی برخوردار می باشند در نتیجه برای نصب آجر نسوز هر چه ظرافت و دقت بیشتری صورت گیرد، جذابیت کار را دو چندان می نماید. پس چه بهتر که از نصابهای کار آزموده، ماهر و مسلط به نحوه نصب و بندکشی آجر نسوز استفاده شود. آجرهای نسوز نما امیران نما به علت تنوع بالا در رنگ و طرح، در بسیاری از موارد به صورت رندوم مورد استفاده قرار می گیرند که علاوه بر شکیل بودن و زیبایی بخشیدن به کار، تفاوت طرح و رنگ در آجر را نیز به نمایش می گذارد. آجرهای نسوز نما امیران نما به دلیل استقامت بالا، جذب آب مناسب و همچنین گیرایی بالا در تماس با ملات، تفاوتهایی نسبت به دیگر مصالح در مراحل نصب آجر نسوز دارا می باشند. حال به تعدادی از این موارد در ذیل اشاره می گردد:

  1. آجرهای نسوز نما امیران نما بر خلاف آجرهای رسی به هیچ وجه نیاز به زنگ آب کردن ندارند. چرا که آجر نسوز نما به علت جذب آب بالایی که دارند تنها با آب موجود در ملات پشت کار چسبندگی لازم برای قرار گرفتن بر روی نمای ساختمان و یا دیوارها در طراحی داخلی را پیدا می کنند.
  2. آجرهای نسوز نما امیران نما به دلیل گیرایی بالا نسبت به دیگر محصولات هیچگونه نیازی به اسکوپ ندارد. این مزیت به علت سهولت در نصب و مراحل اجرای نمای آجر نسوز این فراورده را از دیگر محصولات متمایز نموده است.
  3. بهترین فصل برای اجرای نمای ساختمان با آجرهای نسوز نما دامیران نما فصول گرم سال می باشد. چرا که در فصول سرد به علت یخ زدگی ، امکان شوره زدن وجود دارد.
  4. توصیه می شود در اجرای نما با استفاده از محصولات شرکت امیران نمااز ملات مرغوب استفاده گردد. چرا که در 80 درصد موارد علت شوره زدن آجر نسوز استفاده از ملات بی کیفیت در پشت کار می باشد. علت این موضوع چیزی جز نمک و آهک محلول در اینگونه از ملاتها نمی باشد.
  5. دستورالعمل نصب آجرهای نسوز نما امیران نما به صورت شمش ملاتی می باشد. بدین صورت که بعد از رعایت موارد ذکر شده در بالا، شمش آجر را بر روی نما قرار داده، ملات مرغوب را پشت آن ریخته، و سپس بندکشی آجر نسوز صورت می گیرد.
  6. در انتها قابل ذکر است که آجرهای نسوز نما امیران نما از آن جهت که از سنگ نسوز تولید شده و بر خلاف آجرهای رسی که از خاک رس تولید می شوند، قابلیت سنگ را دارا می باشند. از این رو به دلیل زنده بودن متریال آجرهای نسوز نما، این محصول شاخص توانایی تنفس کردن را دارا می باشد و ملات کار شده در زیر خود را خشک می نماید و مانع از خیس ماندن زیر ساخت و پس دادن آب ملات و در نهایت شوره زدن می شود. در اینجا نکته ای در نحوه نصب آجر نسوز قابل ذکر می باشد که حائز اهمیت بسیار است.

نکته : بعد از اتمام کار استفاده از رزین و نانو بر روی آجرهای نسوز نما  توصیه می شود،. چرا که رزین و نانو با پوششی که بر سطح این آجرها تشکیل می دهند که باعث آب گریز شدن آن و بالا رفتن عمر آجر میگردد.

دستورالعمل نصب آجر نسوزامیران نما (کف)

مهمترین عامل در بحث آجر نسوز کف، زیرساخت مناسب می باشد. چرا که اگر کف سازی مناسب صورت نگیرد با نشست زیر ساخت آجرها به اصطلاح لق شده و احتمال شکستن آنها بسیار زیاد می گردد. از آنجایی که آجر نسوز کف در تماس مستقیم با آب می باشند حتما بایستی علاوه بر ملات مناسبی که استفاده می شود از عایق نیز بهره جست تا از تماس مستقیم آجر با خاک جلوگیری کرده و مانع از شوره زدن کار شود. عمده محصول آجرهای نسوز امیران نما در بحث کف ،20*20می باشد. ولیکن به علت تنوع بالای رنگ و طرح و سایز در محصولات، به راحتی می توان با بالا بردن ضخامت کلیه آجرها، با توجه به رنگ و طرح درخواستی از آنها نیز در کف استفاده نمود.

 

دستورالعمل نصب آجر نسوزامیران نما (دکوراسیون داخلی)

همانطور که ذکر شد در دکوراسیون داخلی ساختمان نیز از آجرهای نسوز نما امیران نما به علت تنوع بالا در طرح و رنگ و ابعاد به طرز چشم گیری استفاده می شود ، که به دلیل قابلیتهای فراوان این محصول، زیبایی شگرفی به کانون گرم منزل شما می بخشد. همچنین آجرهای نسوز امیران نما صلابت توصیف نشدنی به دفتر محل کار شما می دهد. آجرهای نسوز به علت گیرایش بالای این محصول، برای نصب در دکوراسیون داخلی، نیاز به ملات ماسه و سیمان ندارد و می توان به راحتی با چسب های مختلف آنها را نصب نمود و از زیبایی وصف ناپذیر آن لذت برد.

دستور عمل نصب آجر دکوراتیو و آنتیک امیران نما (دکوراسیون داخلی)

جهت نصب ابتدا باید سطح آجر و یا بلوک دیوار را با استفاده از سیمان کاری مسطح نمود، سپس با استفاده از کاردک آجدار مخصوص چسب را پشت محصول بمالید و عمل نصب را با دقت انجام دهید. همیشه هنگامی که آجر را در جای خود می فشارید تکانهای آرامی به آن بدهید.

توجه: این روش مناسب برای نصب انواع آجر آنتیک و دکوراتیودر داخل ساختمان(جهت دکوراسیون داخل با توجه به سبک ماندن ساختمان) و نمای ساختمان مناطق نیمه خشک که بارندگی در آنها حداقل است می باشد.

  • توضیح در مورد بند کشی:

نقش بند کشی ، پذیرش انبساط و انقباض سطحی ، موضعی و توضیع آن به طور یکنواخت در سطح انجام شده آجر است ، علاوه بر آن بند کشی باید مانع ورود آب و نفوذ رطوبت به قشرهای داخلی دیوارها و سایر قطعات ساختمان گردد. از این رو ملات بندکشی باید ریزدانه و پرمایه باشد تا مانع ایجاد خاصیت جاذبه مویی شود. بند کشی به عنوان کار نهایی باید جذابیت منظر را کامل به اتمام برساند. عرض بند آجرها بر اساس طرح انتخابی ۸ تا ۲۰ میلیمتر می باشد که باید قبلا محل اجرای آن با برس تمیز گردد و پیش از شروع کار مرطوب و آبپاشی شود. حداقل عیار سیمان بندکشی شامل ۴۰۰ کیلوگرم سیمان در هر متر مکعب می باشد، قطر سنگدانه نباید از ۱ میلیمتر بیشتر باشد.

 

نکاتـی در مـورد نحـوه ی بند کشـی آجـرها

–  قبل از نصب آجرها محل اتصال آجر بر روی دیوار باید مرطوب گردد.

–  حداقل و حداکثر ملاتخور پشت آجر بین ۲ تا ۴ سانتیمتر باشد

– جهت نصب آچر در نمای داخل و خارج ساختمان در صورت صاف بودن سطح زیرین می توان از چسب بتن یا کاشی مناسب استفاده نمود . ( جهت نمای خارج ساختمان در صورت کاربرد روش غیر دوغابی می بایست از چسب مخصوص نمای ساختمان استفاده گردد . )

–    بهترین دما جهت نصب بین ۵ تا ۳۵ درجه سانتیگراد است و هرگز در زمان یخبندان نباید عملیات نماکاری انجام شود.

–     قبل از بندکشی محدوده مورد نظر باید مرطوب گردد.

–     به منظور همگن شدن ملات مناسب برای بند کشی حداقل چند دقیقه باید آن را ورز داد.

–   هیچ گاه از صفحه ملات برای این منظور استفاده نشود. هنگام بندکشی باید ملات را روی قلم بندکشی قرار داد و سپس آن را بین شیار دو آجر فرو برد.نباید از راه های دیگری این کار انجام شود چون ممکن است ملات به خورد آجر رفته و رنگ آجر را کدر نماید .

–    بهترین گزینه برای تمیز کردن آجرها پس از اتمام کار و بندکشی بکار بردن برس مویی نرم پس از گذشت ۲ ساعت می باشد . نباید از دستمال مرطوب یا گونی برای این کار استفاده نمود .

– آجرهای دکوراتیو چنانچه از رزین یا انواع مواد نانو به منظور ضد آب نمودن بیشتر آجر استفاده شود باید سازه کاملا خشک باشد.

– در صورت نیاز برای برش آجرهای دکوراتیو از دستگاه برش سنگ استفاده نمایید.

نکات اجرایی در بندکشی نصب آجرنسوز

_بسیاری از افراد ۲ هفته پس از نصب آجرنسوز را بهترین زمان برای بندکشی می دانند.

_ملات های بندکشی به صورت پودر خشک تولید و عرضه بازار می گردند و به هنگام استفاده فقط افزدون آب به آن ها کافی است.

_بیشترین مقدار آب برای ساخت ملات بندکشی ۱۵ درصد وزن پودر خشک است.

_پیش از انجام بندکشی بهتر است محل مورد نظر مرطوب گردد.

_قبل از استفاده از ملات بندکشی باید آن را ورز داد تا از حالت زبری خارج شود.

_ چون پودر بندکشی از ترکیبات سیمانی و معدنی تهیه می شود و امکان جذب آب توسط آجرنسوز است توصیه می شود پس از اجرای چند ردیف آجرنسوز روی آن ها پوشش های مناسب قرار بگیرد.

_ملات باید باید روی قلم بندکشی قرار گرفته و سپس آن را در میان دو شیار آجر قرار داده و بندکشی را انجام داد. عدم رعایت این روش موجب کدر شدن رنگ آجر می شود.

_برای تمیز کاری می‌توان پس از نصف روز از اتمام بندکشی سطوح را به کمک برس مویی نرم پاک کرد.

_کمترین ضخامت بندکشی ۵ میلی متر است.

_زمان مناسب برای استفاده ملات آماده شده ۳ ساعت است.

_هنگامی که ملات سفت شده است از اضافه کردن آب به آن خوداری کنید و از آن برای بندکشی استفاده نکنید.

جهت نصب آجر نسوز و آجر نما کف و دیوار و نصب سنگ آنتیک میتوانید از طریق شماره : 49015-021 با پشتیبان های شرکت آجر گستر امیران نما در تماس باشید

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *