روند پیشرفت آجر نسوز از دوران باستان تاکنون
مهر ۲۹, ۱۳۹۸
نانو در صنعت ساختمان

نانو در صنعت ساختمان

 استفاده از نانو در صنعت ساختمان

نانو را در صنعت ساختمان  به چندین منظور می توان  کار گرفت که از جمله آن محافظت از سطوح در مقابل اشعه uv است. مراقبت از سطح مصالح ساختمانی در برابر عوامل شیمیایی و مواد خورنده و همچنین ممانعت از رشد و تکثیر قارچ و باکتری است.  محصولات نانودر صنعت ساختمان  هزینه نگهداری را پایین آورده و در واقع دافع آب و رطوبت است. این پوشش کاملاً نامرئی بوده و قابلیت حفاظت از سطوح سیمانی،سنگ، بتن، آجر ، خاک رس، سنگ قاب، پوشش های کف و یا دیوار و کاشی را دارد.

نانو در ساختمان

نانو در ساختمان

کاربرد نانو در نمای ساختمان

این پست باید مورد توجه قرار گیرد که چه زمانی نانو تکنولوژی در صنعت ساختمان کاربرد دارد؟ در پاسخ می توان گفت که نانوتکنولوژی نه تنها به منظور بالا بردن عملکرد و خصوصیات مواد اولیه بلکه به منظور افزایش حفظ و نگهداری انرژی از برون رفت در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. این مهم است که ما به چارچوب مصرف تمام انرژی ها مانند: حرارتی، روشنایی، شرایط هوایی ساختمان های تجاری و مسکونی چشم انداز داشته باشیم. بنابراین جای این سوال پیش می‌آید که امروزه نانو تکنولوژی در چه جاهایی از صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

طبق ارزیابی‌های اقتصادی، نانو تکنولوژی تاثیر مهم و قابل توجه در هر بخش ساختمانی دارد. پوشش نانو در ساختمان موجب افزایش دوام و افزایش عملکرد اجزای ساختمان می شود. بهره وری انرژی و ایمن سازی ساختمان، تسهیل در نگهداری و افزایش راحتی و سهولت از جمله مزایای پوشش نانو در ساختمان است. پوشش های نانو و نانو متریال ها ارائه دهنده فرصت های جدید و جالب در صنعت ساختمان و معماری هستند. پوشش نانو در ساختمان در حال توسعه و پیشرفت است و نانو متریال ها بسیار مقاوم در برابر ضربه و دارای عمر طولانی و در عین حال بسیارسبک وزن هستند.

نانو در ساختمان

نانو در ساختمان

ساختمان ها با پوشش نانو دارای ارزش بالا و در حال حاضر در قفسه فروشگاه ها موجود است.

در صنایع مختلف می توان از این تکنولوژی به منظور پوشش جهت افزایش قابلیت مواد اولیه و گسترش طول عمر آنها به کار برد نظیر شیشه، چوب، ساختمان و فلزات. این سطوح موجب افزایش نگهداری از منابع من جمله آب، انرژی و پاکیزگی سطوح میشود. علاوه بر این بخش تحقیقاتی شبهای نانو تکنولوژی را گزارش می کند. حادثه نشان دهنده این است که محصولات نانویی صنعت ساختمان نقش یک تابع را بازی می کند و در حال حاضر در مارکت ها موجود هستند.

تاثیر محصولات نانو بر اقتصاد صنعت ساختمان

کسب و کارهای ساختمانی به عوامل حفظ انرژی و وزن کم متریال، ضد آب و تابش بودن سطوح بسیار اهمیت می دهد. به دلیل اینکه مصالح و متریال های ساختمانی در حجم بالا در ساختمان استفاده می شود حتی یک تفاوت قیمتی کم نیز در هزینه نهایی تاثیر بسزایی دارد استفاده از نانو پوشش ها باعث افزایش ارزش ساختمان می شود. متوسط عمر یک ساختمان بین ۲۰ الی ۳۰ سال است اما با استفاده از پوشش نانو و متریال ها می توان طول عمر بیشتری را به ساختمان بخشید.

استنباط عموم بر دانش کاربردی و محصولات نانو تکنولوژی، دسترسی و نقش آنها در صنعت ساختمانی است که در حال حاضر بسیار محدود است. پوشش های نانویی در صنعت ساختمان سازی تاثیر بسزایی داشته است. با پوشش های نانو ساختمان های با طول عمر بالا تر و قابلیت نگهداری کمتر از نظر اقتصادی با ارزش تر را می توان به وجود آورد. پوشش های نانو مصرف منابع را کاهش داده و از تلاش‌های پایدار در حال اجرا در ساختمان حمایت می کند. برخی از این سال‌ها نشان دهنده این است که محصول اصلاح شده با نانو می تواند بر اقتصاد صنعت ساختمان سازی تاثیر داشته باشد و همچنین چگونگی رقابت شرکتها با تولید محصولات نانویی قابل ملاحظه است.

برای مثال آجرهایی که با نانو اصلاح شده اند، دارای وزن سبک تر هستند و مصرف کلی آنها کمتر است و خصوصیات ماشینی مفید تری نسبت به نمونه معمولی آن دارد. آجرهای اصلاح شده با نانو و کارایی بهتری را نشان می دهد و به دلیل خود تصویری نیاز به دخالت کارگری ندارد

نتیجه گیری کلی در مورد مزایای استفاده از تکنولوژی نانو در صنعت ساختمان

بر اساس مرور کوتاه در این مقاله، فناوری نانو می تواند کلیدی برای یک دنیای جدید در زمینه ساخت و ساز و مصالح ساختمانی و نمای ساختمان باشد. فناوری نانو به سرعت در حال گسترش است. از فناوری نانو در طراحی و ساخت و ساز می‌توان بهره مند شد که این شامل تولید محصولاتی با خصوصیات ساختار کمی سبک تر، به عنوان پوشش، کاهش سرعت انتقال حرارتی، مقاوم در برابر آتش، افزایش جذب صدا، دافع آب و محافظ نور uv است. نانو نیاز بشر را به حفظ و نگهداری از مصالح کمتر کرده است و نانو پوشش ها باعث کاستن آلاینده‌ها است و محیط زیستی سالم تر را فراهم میکند.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمایندگان فروش
فارسی