روند پیشرفت آجر نسوز از دوران باستان تاکنون

مزایای نمای آجر نسوز
مهر ۸, ۱۳۹۸
نانو در صنعت ساختمان
 استفاده از نانو در صنعت ساختمان
مهر ۲۹, ۱۳۹۸

اجر نسوز در طول تاریخ

آجر نسوز یکی از قدیمی‌ترین مصالحی است که بشر در طول تاریخ از آن استفاده می کرده است و تا کنون نیز در حال استفاده شدن است. تمدن های باستانی از آجرها در ساختمان سازی و یا به عنوان الواح برای انجام امور مالی و اداری و کتابخانه مورد استفاده قرار می گرفته است . در ایران در مناطق چغازنبیل در شوش از جمله قدیمی ترین ساختمانهای آجری بنا شده اند که مربوط به ۱۳۰۰ سال پیش از میلاد است. طبق شواهد و کشفیات آجر نسوز برای اولین بار در آسیا در بین النهرین و پاکستان یافت شد آنها دریافته بودند که با گداختن خاک رس آجرهای بدست می آید که در برابر هوا مقاوم است.

آجر نسوز از زمان باستان تاکنون

آجر نسوز از زمان باستان تاکنون

تاریخچه ی آجر نسوز

تاریخچه آجر نسوز به زمانی برمی‌گردد که انسانها آتش را کشف کردند. هزاران سال است که آجر نسوز کشف شده است است و به عنوان اساس کوره ها مورد استفاده قرار می گیرد. کشورهایی نظیر کوره های انفجار، شیشه، فولاد، ذوب ، سیمان، آجر و دیگر کوره هایی که در حال حاضر در صنعت های مختلف مورد استفاده هستند. پس از آنکه کوره‌های انفجار در روسیه به وجود آمد، مردم شروع به تولید آجر نسوز از خاک نسوز کردند. اروپا پس از انقلاب صنعتی بیشترین کارگر ها را در زمینه صنعت آجر نسوز داشت. اولین یافته های نسوز در سال ۱۸۱۰ در آلمان یافت شد. اولین گام در ساخت آجر نسوز در زمان امپراتوری روسیه پیشرفت چشمگیری داشت. بنابراین در اولین محصولات و یافته های ساخته دست بشر بشقاب های سفالی پخته شده بود که در سال ۱۸۹۳ یافت شد.

تاریخچه آجر نسوز

تاریخچه آجر نسوز

یکی از مهمترین صنعت ها در جهان

نام کاربردی آجر آتش، آجر نسوز است. آجر نسوز یک نوع خاص از آجر است. به راحتی می‌توان عنوان کرد که بدون آجر نسوز هیچ یک از دیگر صنعت ها وجود نخواهد داشت. در پروسه تولید، آجر نسوزها تداخل خواهند داشت. همانطور که امروزه اینگونه است. تفاوت انواع آجر نسوز در مواد تشکیل دهنده آن ها و شکل آن ها و تحمل درجه حرارتی آنها در برابر آتش و ماندگاری آنها است. صنعت آجر نسوز، با انقلاب صنعتی پیشرفت کرده است. ایجاد و تولید آجر نسوز از زمان پیدایش سنگ آهن آهن و تبدیل آن به آهن و فولاد شروع شد و در زمان های تبدیل کم به زغال‌سنگ پیشرفتش ادامه دار بوده است. یک نمونه از بهترین نوع آجر نسوز هایی که تاکنون یافت شده است مربوط به شخصی به نام هریز و پیرسون بوده است که از آجر نسوز برای حیاط خانه شان استفاده کرده بودند.

آجر نسوز چگونه شروع شد؟ و مقایسه شروع آن با صنعت آهن

به دلیل ترکیبات شیمیایی و عکس العمل آنها ،آجر نسوز ها بسیار پیچیده هستند. به هرحال منشاء پایه آجر نسوز ها قابل ملاحظه است. در واقع منشا و پیدایش آجر نسوز ها قبل از سه هزار سال بوده است. زمانی که مردم شروع به حفر گودال کوره برای پختن سفال هایشان کردند.

( دوره آهن )
صنعت آجر نسوز زودتر از صنعت آهن شروع شد. صنعت آهن مربوط به ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد از اما صنعت آجر نسوز مربوط به سه هزار سال قبل از میلاد است که با خرد کردن سنگ آهن توسط حرارت بالا تولید می شود. کوره هایی که در آن آهن تولید می‌شد، با یک پوشش بسیار ابتدایی از آجرنسوز ساخته شده بودند که معمولاً شامل نسوز هایی با اشکال نامنظم، مواد اولیه کربن دار و سنگ سیلیکا و بلوک هایی که با سنگ های طبیعی برش خوردند ساخته شده بود.

( انقلاب صنعتی)
در طول سده هجدهم و نوزدهم صنعت آجر نسوز گام بلند جهت پیشرفت و بالندگی برداشت. برخی از صنعت ها شروع به استفاده از تکنولوژی جدید تری جهت تولید محصول با کیفیت تر کردند که از جمله آنها تولید آجر نسوز صنعتی بود.

تکنولوژی جدید آجر نسوز

زمانی که فرایند شلیک فولاد در حال تغییر بود، آجر نسوز ها پیشرفت بزرگتری داشتند که از جمله آنها:

  •  در سال ۱۸۷۸ سیبنی گیلتر و پسرعمویش پرسی گلیچر کشف کردند که پست و را می توان از سنگ دولومیتی استخراج نمود. چهاردولی امیدبرگ یک کوره واگردان ابتدایی را ساخته حالی که آجر سیلیس با تبدیل اسید ساخته می‌شد، اجاق کوره های تجاری افتتاح شد.
  •  آجرهای دیاتومه به عنوان اولین ماده پیش رو برای راه حل گرما بود.

شروع تولید آجر نسوز در کشور های پیشرفته

در سال ۱۹۰۱ فولاد به عنوان بزرگترین کشفیات بشر بود و در سال ۱۹۰۲ هریسون واکر ریفرکتوری بزرگترین خط تولید آجر نسوز را راه اندازی کرد. بعد از آن آمریکا بزرگترین تولید کننده آجر نسوز در جهان بود. حتی تولیدات کارخانه با چندین این جنگ پیاپی متوقف شد و پیشرفت های آجر نسوز در این زمان شامل: چندین نوع از اجرنسوز های نامنظم بود و مواد اولیه اکسید نشده بودند توسعه پیدا کرده بود. آجر نسوز نصب جهت کاربرد در دیگر صنعت ها توسعه پیدا کرده بودن زیر قالب فیوز الکتریکی آجر برای صنعت شیشه و آجر سیلیس کربید برای پختن آجر.

تست روش های تولید آجر نسوز با یافتن شکل جدید در مجلات استاندارد شد.

 

در زمان جنگ جهانی دوم تکنولوژی آجر نسوز در حال پیشرفت بود.

در پی جنگ جهانی دوم تکنولوژی آجرنسوز احیا و رشدش در حال پیشرفت بود. فشار بالا ، دمای بالای شعله های کوره به صورت گسترده مورد استفاده قرار گرفت و عملکرد انو اع مختلف آجر نسوز بیشتر بازه شد و طراحی مواد به منظور تسهیل بیشتر بهره وری تغییر داده شد.

دیگر دستاوردها شامل:

  •  درجه خلوص بالا، مواد تشکیل دهنده کربن دار.
  •  تولیدات جدید، شامل آجر سیلیکات زیرکونیوم جهت ذوب فولاد تولید شدند.
  •  آجر منگنز _ کربن جهت تبدیلات تولید شد یک نقطه عطف در مواد اولیه آجر نسوز بود.
  • بازیابی دوری ذات آجرنسوز دوباره وارد چرخه تولید شد.

رشد بی انتها
تکنولوژی آجرهای نسوز بزرگ‌ترین رشد خود را در انقلاب صنعتی و پس از جنگ جهانی دوم داشت و پیشرفت ها هنوز در این صنعت وجود دارد و هم اکنون کشفیات جدید در این حوزه هنوز ادامه دارد.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمایندگان فروش
فارسی