آجر نمای ساختمان
مهر ۴, ۱۳۹۸
روند پیشرفت آجر نسوز از دوران باستان تاکنون
مهر ۲۹, ۱۳۹۸
نماتی آجر نسوز نما

نمای آجر نسوز نما

مزایای نمای آجر نسوز

آجرهای نسوز می تواند برای ساختمان های تازه تاسیس و برای پروژه هایی که نیاز به نوآوری دارد استفاده شود که می تواند ادغامی از روش سنتی و نوآورانه باشد.  نمای آجر نسوز  مهمترین نقشی که در ساختمان ایفا می کند محافظت از ساختمان در برابر عوامل محیطی است. ایرانیان دارای سابقه دیرینه‌ای در صنعت نمای اجری ساختمان هستند.  . امروزه در نماهای مدرن, آجر نمای  نسوز ا را با دیگر مصالح دیگر در ساختمان به کار می برند. آجر نما ها با هنر و معماری ایران سازگاری  بشتری دارند و ایجاد کننده حس نوستالژی در بیننده است.

معرفی آجر نسوز

آجر نسوز نوع خاصی از متریال های نمای ساختمان است که می‌تواند دمای بالا را تحمل کند.. معمولاً آجرهای نسوز برای جاهایی که حرارت بالا وجود دارد استفاده می شود مانند: کوره ها، مکان های آتش زا و غیره. آجرهای نسوز به‌منظور تحمل دمای بالای ۳۲۰۰ درجه فارنهایت به کار گرفته می‌شوند. آجر نسوز یک ماده اولیه همه کاره و قوی برای ساختمان است که نیاز به بازسازی مجدد ندارد. به عنوان یکی از قدیمی ترین و عامیون ترین مصالح ساختمانی موجود در اروپا و آسیا است که عمیقاً در تاریخ اروپا و آسیا ریشه دارد.

 

تکرار چرخه حیات آجرهای نسوز به معنی این است که آنها بخشی از فرهنگ و میراث و هویت معماری ما شده‌اند. امروزه محصولات تولید شده نسبت به زمان گذشته بسیار متنوع هستند آجر نسوز ها دارای بالاترین کیفیت و کمترین تأثیر بر طبیعت را دارند.

تنوع آجر نسوز

 ساختمان های قدیمی باقی مانده که با  آجر نسوز نما شده اند، نمونه بارز از طول عمر آجرهای نسوز است که هنوز پایدار و استوار مانده اند. ساختمان هایی که با آجر نسوز نما شده اند در برابر باد، رطوبت، آب، تگرگ، طوفان و برف مقاوم هستند. آجر نما ها علاوه بر اینکه برای دیزاین به کار گرفته می شوند، برای مقابله با شرایط سخت مانند بهمن، آتش سوزی لغزش زمین، سیل و زلزله نیز به کار می روند.

فعالیت حرارتی

آجرهای نسوز دارای فعالیت حرارتی بالایی هستند که این خصوصیت باعث می‌شود که دمای داخلی خانه در هر فصلی تنظیم شود. در روزهای گرم تابستان، آجر نسوز گرما را جذب و آن را ذخیره می کند و زمانی که دمای خانه پایین آمدن آن را رها می کند. این خصوصیت موجب این می شود که دمای خانه بیش از حد بالا نرود و هوای خانه را تهویه کند. در طول روزهای زمستان، آجر نسوز گرمای داخلی خانه را در خود حفظ می کند حتی اگر حرارت داخلی خانه کم یا قطع شود.

جنبه اقتصادیبا نمای آجر نسوز

ساختمان هایی که از آجر نسوز در ساخت و ساز آن استفاده می شود به سرعت ساخته می‌شوند که این یک سرمایه گذاری در زمان و سرمایه در طول ساختمان سازی است.

سلامتی محیط پیرامون با آجر نسوز

به جهت اینکه آجر نسوز برای دوام و مقاومت در برابر آتش نیاز به مواد شیمیایی ندارد به همین دلیل آنها منتشر کننده مواد شیمیایی مانند فرمالدئید و آلرژن به پیرامون نیستند.

نمایس اجر نسوز

نمایس اجر نسوز

 

مزایای نمای آجر نسوز در ساختمان

۱- آجر نسوز باعث کاهش استفاده از سوختهای فسیلی می گردد.

آجر نسوز نما به عنوان ماده‌ای با درجه حرارتی بالا شناخته شده است که به ثابت ماندن دما در ساختمان کمک می‌کند. هنگامی که آجر نسوز نما با عوامل دیگر ساختمانی که به منظور کاهش مصرف انرژی مصنوعی در ساختمان به کار برده می شوند، مصرف انرژی را به شکل شایانی پایین می آورند.

۲- آجر نسوز استقامت و ماندگاری بسیار بالایی دارد.

آجر نسوز بادوام است و علاوه بر خصوصیات ماندگاری، قابلیت استفاده مجدد را نیز دارد و مقاومت بالایی نسبت به آفت و آتش نشان می دهد. ضمن اینکه یک ماده بدون آلاینده است.

۳- هزینه نگهداری و مراقبت از آجر نسوز بسیار پایین است.

هزینه نگهداری آجر نسوز نما در مقایسه با دیگر مصالح در نمای ساختمان بسیار پایین بوده و پس از گذشت سالیان سال نیز استحکام خودش را حفظ می‌کند.

۴- آجر نسوز در بهینه سازی مصرف انرژی و سوخت موثر است.

به دلیل فرمولاسیون آجر نسوز، درجه حرارت ساختمان را تنظیم نموده و میزان مصرف سوخت و انرژی را پایین می آورد.

۵- تنوع در رنگ و طرح

آجر نسوز به دلیل تنوع در رنگ و طیف های وسیعی از رنگ، به صورت مبتکران ای می توان در ساختمان به کار برد. اهنگ های عاشقانه نسوز ماندگاری بالایی دارد و بر اثر گذشت زمان خاصیت خود را از دست نمی دهد. رنگ آجر نسوز طبیعی است

۶- مقاومت بالا در برابر شرایط جوی

آجر نسوز در هر شرایط آب و هوایی کیفیت خود را حفظ کرده بر اثر گذشت زمان کیفیت خود را از دست نمی‌دهد  در مقایسه با رنگ کردن ،کاشی کاری و دیگر مصالح برای نما بهترین گزینه است.

 

مزیت نصب آجر نسوز

نصب آجر نسوز چندین مزیت دارد که عبارتند از:

۱- ارزش بالای نصب

وزن کم و ارزش بالای نصب آجر نسوز این امکان را به ما می دهد که دیوار نازک تر و با ارزش مالی بالایی داشته باشیم.

۲- قدرت

قدرت مقاومت در برابر فشار یکی از خصوصیات آجر نسوز است که این امکان را می دهد تا آجر نسوز از خودش در برابر فشار و حرارت بالا پشتیبانی می کند. نصب آجر نسوز با تراکم آجر سازگاری دارد و قدرت و استحکام را به ساختمان می بخشد..

۳- پایین بودن قابلیت انبار کردن حرارت

پایین بودن قابلیت انبار کردن حرارت به معنی کاهش سوخت و گرم کردن سریع منزل و مکان می باشد.

۴- خلوص بالا

آجر نسوز عاری از مواد ناخالص مانند آهن است. که این ماده ناخالص اثر منفی در فعالیت آجر نسوز در برخی از موارد دارد. آجر نسوز ها در کوره ها با اتمسفر کنترل شده به کار گرفته می‌شوند.

 

نتیجه گیری

به صورت خلاصه، آجر نسوز یک ماده به عنوان مصالح ساختمانی با تاریخچه طولانی در صنعت ساختمان است. ساختمان هایی که با آجر نسوز نما می شوند از لحاظ پایداری و ماندگاری ارجحیت دارند و ارائه کننده یک زندگی مدرن هستند. خصوصیات آجر نما، آن را به یک مصالح ایده آل برای ساختن یک ساختمان مقاوم تبدیل کرده است.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمایندگان فروش
فارسی