مزایای استفاده از بتن اکسپوز

مزایای استفاده از بتن اکسپوز


بتن اکسپوز از جمله مصالح ساختمانی است که امروزه به صورت دیوارپوش مورد استفاده قرار می گیرد و البته بسیار هم جذاب بوده و طرفداران خاص خود را دارد. در این مقاله به مزایای استفاده از بتن اکسپوز در واقع این نوع بتن، عبارت است از نوعی پنل بتنی پیش ساخته که در نمای خارجی، داخلی و یا کف ساختمان استفاده می شود. نکته مهم درباره این نوع بتن سطح ظاهری و کیفیت آن است که اهمیت ویژه ای دارد، چون بعد از نصب این پنل بتنی، هیچگونه مصالح یا پوشش دیگری بر روی آن مورد استفاده قرار نمی گیرد. در این نوشته قصد داریم به بررسی ویژگی ها بتن اکسپوز و مزایای استفاده از آن بپردازیم.

بتن اکسپوز

بتن اکسپوز

 

ویژگی های بتن اکسپوز

از جمله مزایای استفاده از بتن اکسپوز رنگ خاص آن است که می تواند با قرار گرفتن در کنار رنگ های گرم باعث متعادل سازی فضا و ایجاد کنتراست شده و در نتیجه دکوراسیون فضای مورد نظر را به صورت ویژه ای دل انگیز و زیبا کند.

از دیگر ویژگی های مهم بتن اکسپوز امیران نما سطح براق و نیمه صیقلی آن است که باعث می شود هم راحت بتوان آن را تمیز کرد و هم اینکه به فضای مورد نظر زیبایی ویژه ای دهد. از طرف دیگر پنل های بتن اکسپوز با رعایت همه استانداردهای لازم طراحی و تولید می شوند. از جمله این استانداردها می توان طرح اختلاط و عمل آوری اشاره کرد، همچنین طبق این استانداردها عامل های فاسدکننده حذف می شوند، در نتیجه کیفیت پنل ها افزایش پیدا می کند. توجه داشته باشید که به خاطر رعایت همین استانداردهاست که این پنل های بتن اکسپوز عمری طولانی دارند.

یکی دیگر از مهم ترین و اصلی ترین ویژگی هایی که پنل های بتن اکسپوز دارند، مسلح بودن آنها به شبکه های فلزی است. در واقع این امر باعث افزایش مقاومت این پنل ها می شود. از طرف دیگر پنل های بتنی اکسپوز کاملا در برابر رطوبت و یخ زدگی مقاوم هستند. همچنین در مقابل آتش سوزی نیز از خود پایداری نشان داده، به راحتی دچار خرابی و فرسودگی نخواهد شد. همچنین این پنل ها به صورت عایق صوتی و حرارتی نیز عمل می کنند. توجه داشته باشید که این نوع پنل ها کاملا دوستدار محیط زیست هستند.

بهترین پنل های بتنی اکسپوز

بهترین پنل های بتنی اکسپوز

مزایای استفاده از بتن اکسپوز

در صورتی که قصد داشته باشید از پنل های بتن اکسپوز برای محیط داخلی ساختمان خود استفاده کنید، مطمئنا باید بدانید که مزایای استفاده از این پنل ها چیست و تا چه اندازه باعث بهبود کیفیت ساخت و ساز و نیز زیباسازی محیط می شوند. توجه داشته باشید که این پنل ها دارای عمری طولانی هستند و در برابر ضربه ها، آتش سوزی و حوادث طبیعی مقاومت بالایی از خود نشان می دهند. همین نکته مهم ترین مزیتی است که می توان برای این پنل های بتنی در نظر گرفت. این نوع بتن ها هم محکم هستند و هم اینکه یکپارچه هستند و به همین هم ایمنی استفاده از آنها بالاست و هم اینکه جذابیت فضایی را که در آن به کار می برند، افزایش می دهند.

از طرف دیگر این امکان وجود دارد که بتوان بتن اکسپوز را در اندازه های سفارشی طراحی و تولید کرد. توجه داشته باشید که همین نکته یکی از اصلی ترین مزیت های استفاده از بتن های اکسپوز است، چون باعث می شود که طراحان و سازندگان برای طراحی و نقشه کشی دچار محدودیت نبوده و بتوانند کار خود را به بهترین شکل ممکن و به سرعت پیش ببرند. معمولا سرعت نصب این پنل ها بالاست و به محض اینکه اندازه های مورد نظر طراحی و آماده شدند، می توان آنها را نصب کرد، ضمن اینکه برای نصب پنل بتن اکسپوز می توان از ملات یا از هر نوع ماده چسباننده دیگر هم استفاده کرد و در این زمینه نیز محدودیتی وجود ندارد.

این نکته را هم در نظر داشته باشید که گرچه رنگ طبیعی بتن ها معمولا خاکستری است، ولی این امکان هم وجود دارد که آنها را در رنگ های دیگر مانند مشکی، سفید، کرم و … تولید کرد تا با دکوراسیون داخلی ساختمان مورد نظر تطبیق پیدا کنند.

یادتان باشد که چون این نوع بتن به نوعی عایق حرارتی و صوتی است، در نتیجه با استفاده از آن می توان از هدر رفتن انرژی در ساختمان جلوگیری کرد. در نهایت اینکه می توان گفت یکی از مهم ترین مزایای استفاده از بتن اکسپوز نسبت به انواع بتن های طبیعی وزن آنهاست که بسیار سبک تر است و در نتیجه حمل و نقل و جابجایی و نیز نصب و اجرای آنها بسیار راحت و آسان بوده و هزینه مقرون به صرفه ای خواهد داشت.

نصب بتن اکسپوز نمای ساختمان

نصب بتن اکسپوز نمای ساختمان

انواع روش های نصب و اجرای بتن اکسپوز

برای نصب پنل بتن های اکسپوز معمولا از روش های گوناگونی استفاده می کنند. در واقع کارشناسان با بررسی محلی که قرار است پنل در آنجا نصب شود، میزان نم و رطوبت محل و استحکام زمین و سطحی که قرار است پنل بر روی آن نصب شود را بررسی می کنند و سپس تصمیم می گیرند از چه روشی باید استفاده کنند.

روش پیچی روشی است که برای اجرای آن باید حتما به سراغ پنل هایی رفت که دارای حفره و سوراخ هستند. در روش دوم که به آن روش جوشی گفته می شود، برای نصب پنل باید از پنل هایی استفاده کرد که بر روی آنها میلگردهایی نصب شده است.

و در نهایت روشی که به آن روش دوغابی گفته می شود و نصب پنل با کمک دوغاب ماسه و سیمان است.

خرید و قیمت بتن اکسپوز

واقعیت این است که پنل بتن اکسپوز را می توان به شکل ها و طرح های گوناگونی درآورده و برش داد. سایز و اندازه های آن بسته به طراحی و نقشه ای که برای نصب و اجرای آن در نظر گرفته شده است، متفاوت خواهد بود. این نکته را هم باید در نظر گرفت روش های گوناگونی برای نصب و اجرای این پنل ها وجود دارد. همه این عوامل، در کنار عوامل گوناگون دیگری مانند شرایط محیطی مورد نظر برای نصب پنل، تعداد پنل ها، طرح آنها و غیره می توانند بر روی قیمت بتن اکسپوز تاثیر بگذارند. بنابراین بهتر است قبل از انتخاب و خرید پنل های مورد نظر خود، با کارشناسان مشورت کنید.

5/5 - (5 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.