معایب بتن اکسپوز در نمای ساختمان

معایب بتن اکسپوز در نمای ساختمان


خوب است بدانید استفاده از بتن اکسپوز معایبی دارد که در ادامه به معرفی معایب بتن اکسپوز می پردازیم. امروزه یکی از محبوب ترین مصالحی که برای نمای داخلی و خارجی ساختمان ها به کار می رود، بتن اکسپوز است. در واقع این نوع بتن در سبک مدرن معماری اهمیت بسیار زیادی دارد، چون به خاطر ساختار آن و سطح صاف و صیقلی که دارد، باعث می شود جلوه خاصی به ساختمان های مدرن دهد. در این نوشته به معرفی این نوع بتن و معایب آن پرداخته ایم.

معایب بتن اکسپوز در نمای ساختمان

معایب بتن اکسپوز در نمای ساختمان اداری

بتن اکسپوز از چه ساخته می شود؟

در واقع ترکیب اصلی بتن اکسپوز مثل همه انواع بتن های دیگر سیمان، آب و سنگ دانه است. تفاوتی که بین این نوع بتن با انواع بتن های معمولی وجود دارد، آن است که در این نوع بتن از الیاف طبیعی و پلیمری نیز استفاده می شود. این نوع الیاف را به ترکیب بتن اضافه می کنند تا سطح آن صیقلی و صاف شود. از طرف دیگر برای اینکه مانع شوند که آب در فصل های سرد به سرعت منجمد شود، به ترکیبات آن مواد ضد یخ هم اضافه می کنند . همچنین برای اینکه بتن اکسپوز زیباتر شود و جلوه بیشتری داشته باشد، انواع مواد افزودنی را به آن اضافه می کنند، از جمله این مواد می توان به فایبرگلاس، رزین و یا رنگ های گوناگون اشاره کرد.

انواع مدل های بتن اکسپوز

بتن های اکسپوز معمولا به صورت های درجا و پیش ساخته طراحی و تولید و عرضه می شوند. در روش پیش ساخته معمولا بتن اکسپوز در اندازه استاندارد در کارخانه طراحی و تولید می شود. در چنین حالتی معمولا اندازه بتن در چنین مدلی خیلی بزرگ نیست. از طرف دیگر بتن اکسپوزهای پیش ساخته معمولا طبق خواسته مشتریان در طرح ها، رنگ ها و اندازه های خاص و مشخص طراحی و تولید می شود. سپس بتن تولید شده به محل منتقل شده و نصب می گردد.

در روش درجا آماده سازی و قالب گذاری بتن در همان محل اجرای پروژه انجام می گیرد. نکته اینجاست که این روش در پروژه های بسیار بزرگ انجام می گیرد. برای مثال در پروژه های بزرگ سد سازی استفاده از روش پیش ساخته باعث افزایش هزینه ها می شود و در نتیجه اصلا مقرون به صرفه نیست. ضمن اینکه ساخت بتن به صورت درجا در محل پروژه باعث سریع تر شدن روند اجرای کار می شود.

معایب نمای بتن اکسپوز

معایب نمای بتن اکسپوز

معایب بتن اکسپوز در نمای ساختمان چیست؟

باید توجه داشت که مزایای استفاده از بتن اکسپوز در ساختمان بسیار زیاد است و در نتیجه معایب اندک آن به راحتی قابل چشم پوشی هستند، ولی به هر حال این متریال جذاب در معماری نیز معایبی دارد که باید آنها را نیز در نظر گرفت.

معمولا بیشتری ایرادی که به بتن اکسپوز وارد می شود، حالت خشکی، سردی و رنگ خنثی و بی روح آن است. این امر البته در نمای ساختمان برای طراحی های مدرن مشکلی ایجاد نمی کند، اما باعث می شود که در طراحی داخلی کاربران با محدودیت هایی روبرو باشند.

یکی دیگر از معایب بتن اکسپوز در نمای ساختمان، عدم تنوع آن است. در واقع بتن اکسپوز حالت بلوک داشته و رنگ آن نیز معمولا به صورت خاکستری است. البته می توان این مشکل را با چاپ کردن طرح های گوناگون بر روی بتن ها و یا درخواست برای تولید بتن های رنگی تا حدودی رفع کرد، ولی به هر حال باید توجه داشت که در این زمینه کاربران با برخی محدودیت ها روبرو هستند.

نکته دیگر در مورد ترمیم بتن اکسپوز است. در واقع این امکان وجود دارد که موقع نصب و کار گذاشتن بتن ها در ساختمان، به هر دلیلی بتن دچار آسیب دیدگی شود. در چنین حالتی باید قسمت آسیب دیده، ترمیم و سپس به صورت دقیق سطح آن را سابید تا شبیه بقیه قسمت ها شود. این امر، با توجه به اینکه معمولا بتن اکسپوز را باید در محل هایی به کار برد که از معماری مدرن بهره می گیرند، تا حدودی وقت گیر و زمان بر و بسیار خسته کننده است. در واقع افراد ترمیم کننده باید دقت بسیار زیادی در این زمینه انجام دهند و مطمئن شوند که رنگ قسمت آسیب دیده پس از ترمیم، دقیقا مانند بقیه قسمت های بتن باشد.

در کنار همه این موارد باید دقت داشت که این نوع بتن را به هیچ عنوان نمی توان در ساختمان هایی که دکوراسیون سنتی و کلاسیک دارند، استفاده کرد، چون باعث ناهماهنگی شدیدی شده و ظاهر نامناسبی به نمای داخلی یا خارجی ساختمان می دهد.

معایب استفاده از بتن اکسپوز

معایب استفاده از بتن اکسپوز

مزایای بتن اکسپوز

واقعیت این است که مزایای استفاده از بتن اکسپوز، مخصوصا اگر به جا و در فضاهای مدرن استفاده شود، بسیار زیاد است، به نحوی که اشکالات گفته شده، اصلا دیده نمی شوند. بتن های اکسپوز را می توان خیلی سریع نصب کرد، علاوه بر اینکه اگر دقت کافی در حمل و نقل و جابجایی آن انجام بگیرد، نصب کردن آن بسیار هم آسان خواهد بود. از طرف دیگر بتن اکسپوز یکی از معدود مصالح ساختمانی است که به راحتی می توان در هر شرایط آب و هوایی آن را تولید کرد، مورد استفاده قرار داده و نصب کرد. نه باد و باران و نه سرما و گرما هیچ کدام بر روی مقاومت آن اثر نمی گذارند. این نوع بتن های بسیار مقاوم در برابر نفوذ آب هم پایداری فوق العاده ای از خود نشان می دهند. کاملا ضد ضربه و ضد خش هستند. بتن های اکسپوز در برابر ساییدگی نیز مقاومت خوبی داشته و در نتیجه طول عمر بالایی دارند تا جایی که گفته می شود این بتن ها می توانند بیشتر از چهل سال دوام بیاورند و دچار مشکل نشوند.

نکته بسیار مهم دیگر آن است که می توان در صورت نیاز و خواسته مشتریان همواره رنگ مورد نظر را به قالب اضافه کرد تا بتن اکسپوزی که به مشتری تحویل داده می شود، رنگ مورد نظر و متناسب با دکوراسیون ساختمان وی را داشته و به این ترتیب پاسخگوی نیازهای ایشان باشد.

از بتن های اکسپوز نه تنها می توان در نمای داخلی و خارجی ساختمان های مدرن استفاده کرد، بلکه این امکان وجود دارد که از آنها در محل هایی مثل استخرها، کفپوش ساختمان ها و محل های پر رفت و آمد و حتی سطح خیابان ها و محل هایی که مناسب رانندگی هستند نیز استفاده کنند.

5/5 - (3 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.