بتن اکسپوز دکوراسیون داخلی

بتن اکسپوز دکوراسیون داخلی


یکی از منحصر به فردترین مصالحی که امروزه در دکوراسیون داخلی ساختمان های مدرن به کار می رود، بتن اکسپوز است. این نوع بتن در اندازه هایی متفاوت و سطحی صیقلی و صاف و با رنگی که به صورت معمول خاکستری و سرد است، در نمای داخلی خانه هایی که به سبک مدرن ساخته می شوند، نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. دلیل این امر سادگی، جذابیت و زیبایی خاصی است که بتن اکسپوز به همراه دارد و باعث می شود که نمای داخلی ساختمان کاملا مدرن به نظر برسد.

بتن اکسپوز داخلی

بتن اکسپوز داخلی

چرا از بتن اکسپوز در دکوراسیون داخلی استفاده می کنند؟

مهم ترین دلیل این امر سرد بودن و خنثی بودن بتن و رنگ آن است که باعث می شود فضای ساختمان به صورت فوق العاده ای مدرن و خاص شود. از طرف دیگر استفاده از بتن اکسپوز به صورت تایل ساده باعث می شود که بتوان طراحی های مینیمال، ساده و البته فوق العاده مدرن و به روز و متفاوت را در دکوراسیون ساختمان به کار گرفت. در واقع رنگ خنثی پنل های بتن اکسپوز باعث می شوند که دست طراحان دکوراسیون داخلی ساختمان به شدت برای چیدمان ساده و کاملا مدرن باز باشد. هرچند این نکته را نباید از یاد برد که می توان پنل ها و تایل های بتن اکسپوز را به صورت کاملا سفارشی در اندازه ها، طرح ها و رنگ های گوناگون طراحی کرد. برای مثال می توان به جای به کار بردن تایل های ساده با سطح صیقلی، از تایل هایی استفاده کرد که به صورت سه بعدی طراحی می شوند تا جذابیت دکوراسیون داخلی ساختمان را بیشتر کرد. طراحان نما و دکوراسیون داخلی ساختمان های مدرن معتقدند که بهتر است از تایل های سه بعدی بتن اکسپوز در فضاهایی مثل فضاهای اداری و یا سالن های کنفرانس استفاده کرد، البته استفاده از آنها در قسمت پشت تلویزیون ها هم امری بسیار عادی و مرسوم است.

نکته مهم دیگر این است که هزینه طراحی، نصب و نگهداری انواع بتن اکسپوز نسبت به انواع دیگر متریال بسیار مقرون به صرفه تر است. این امر با توجه به وضعیت اقتصادی جامعه اهمیت فوق العاده ای پیدا می کند. بتن های اکسپوز بسیار محکم هستند، عمری طولانی دارند، در برابر نفوذ آب، باد و عوامل حرارتی به شدت از خود پایداری و مقاومت نشان می دهند، پس چرا نباید از آنها برای نمای داخلی ساختمان خود استفاده کنیم تا به این ترتیب بتوانیم هزینه های خود را کاهش دهیم؟

بافت نسبتا نرم بتن اکسپوز امیران نما را در نظر بگیرید و تصور کنید که با استفاده از چنین متریال خاص و متفاوتی چقدر فضایی مثل اتاق خواب، سرویس بهداشتی و حمام و یا آشپزخانه شما شگفت انگیز و زیبا خواهد شد.

اگر بخواهید حتی خودتان هم می توانید بر روی بتن ها طراحی و رنگ آمیزی کنید و رنگ آنها را از حالت خنثی و سرد خارج کنید. البته توصیه متخصصان دکوراسیون داخلی ساختمان این است که به جای چنین کاری، بهتر است از وسایلی استفاده کنید که رنگ های گرم داشته باشند.

بتن اکسپوز دکوراسیون داخلی پشت تلویزیون

بتن اکسپوز دکوراسیون داخلی پشت تلویزیون

استفاده از بتن اکسپوز در راهروها و راه پله ها

واقعیت این است که قرار نیست از بتن اکسپوز فقط در دیوارهای داخلی ساختمان استفاده می کرد. می توان از آنها برای راه پله ها یا راهروها هم استفاده کرد. حتی برای زیباتر شدن فضا می توان از راه پله هایی که دارای نرده هایی از جنس چوب هستند، استفاده کرد. البته اگر در دیوارهای راهرو یا فضایی که پلکان در آن قرار گرفته است، از بتن استفاده کردید، بهتر است کل پلکان را با چوب طراحی کنید تا فضا چشم نواز و زیبا شود.

هماهنگی طرح چوب و پنل های بتنی

برای اینکه اتاق خوابتان را جذاب تر کنید، می توانید ترکیب فوق العاده چوب و بتن استفاده کنید. به این ترتیب که دیوار پشت تخت خواب خود را از جنس بتن اکسپوز طراحی کنید، در چنین حالتی حتما یادتان باشد که تخت خواب باید از جنس چوب باشد. آباژور بلندی که دارای پایه چوبی باشد هم باعث می شود فضا زیبایی دو چندانی داشته باشد.

اگر کفپوش اتاق یا سالن پذیراییتان از چوب باشد، فوق العاده می شود که از بتن های اکسپوز در دیوارها استفاده کنید.

آشپزخانه

آشپزخانه قلب تپنده خانه است و در معماری مدرن، یکی از زیباترین قسمت های ساختمان. می توانید برای ساخت کانتر به سراغ پنل های بتن اکسپوز بروید و برای اطراف آن از صندلی هایی استفاده کنید که از جنس چوب هستند و قسمت نشیمنگاه آنها رنگ های گرمی دارد. اگر کابینت های آشپزخانه از جنس چوب هستند، کافی است دیوار پشت آنها از جنس بتن باشند.

سرویس های بهداشتی

استفاده از دیواره هایی از جنس بتن اکسپوز در سرویس های بهداشتی و حمام ها جلوه ای خاص و کاملا متفاوت به این مکان می بخشند. برای زیباتر کردن فضا می توانید در دیواره وان از این نوع بتن استفاده کنید که البته هم باعث زیبا شدن حمام می شود و هم اینکه به خاطر پایداری در مقابل نفوذ آب، عمری طولانی خواهد داشت. می توانید روبروی آینه از تایل های بتنی استفاده کنید و یا حتی می توانید آینه ها را بر روی دیواره های بتنی نصب کنید.

بتن اکسپوز راه پله

بتن اکسپوز راه پله

مزایای استفاده از بتن اکسپوز در دکوراسیون داخلی

اگر تصمیم بگیرید از بتن های اکسپوز در طراحی نما و دکوراسیون داخلی ساختمان خود استفاده کنید، باید با مزایای آن نیز آشنا باشید تا بتوانید با خیالی آسوده از این متریال خاص و جذاب بهره بگیرید.

اولین مزیت همانطور که اشاره کردیم، مقرون به صرفه بودن استفاده از بتن های اکسپوز است. در حقیقت نه تنها این بتن ها نسبت به سنگ و آهنگ و آجر و چوب و سایر مصالح ساختمانی بسیار ارزان تر هستند، بلکه از نظر زمانی نیز به خاطر راحت بودن نصب آنها، کار سریع تر پیش می رود.

به غیر از همه این ها در نظر داشته باشید که به راحتی می توان بتن اکسپوز را تمیز کرد. برای این کار فقط به یک تکه پارچه و مقداری تمیز کننده نیاز است تا بتوان به راحتی گرد و غبار و لکه های مختلفی که ممکن است به دلایل مختلف بر روی سطح آن نشسته باشند را پاک کرده و زدود.

5/5 - (3 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.