ایده نما ساختمان با آجر نما نسوز

ایده نما ساختمان با آجر نما نسوز


ایده خلاقانه در خلق کردن یک نمای آجری و ترکیبی فوق العاده بسیار با اهمیت است، ایده های جذاب اگر کم هزینه هم باشند همه را شگفت زده خواهند کرد. اگر دنبال نمای ساختمان خلاقانه با ایده های جذاب و آجر نما هستید تا پایان مطلب با ما باشید. 8 ایده نما ساختمان با آجر نما نسوز را با همدیگر بررسی خواهیم کرد و در میان ایده ها به نکات مهمی درباره آجر نما نسوز و نماهای ساختمان آجری اشاره خواهیم کرد.

استفاده از نرده های سنگی در نمای آجری

آجر نمای نسوز گزینه مناسبی برای نماکاری ساختمان خواهد بود که هم هزینه کمتری نسبت به سایر متریال ها دارد و هم ویژگی های خاصی را دارا می باشد. در نما ساختمان با آجر نما این امکان وجود دارد که از طرح ها و خلاقیت های بیشتری در طراحی نما استفاده کرد.

ایده هایی که در اینجا مطرح می شود بعضا در جاهای دیگر نیز بکار برده شده است. اما هر ایده ای را می توان با خلاقیت های جدید تغییر داد و یا نمای جدید را از ایده های قدیمی بیرون آورد. تمامی این موارد به خلاقیت طراح و وضعیت شکلی و موقعیت قرارگیری ساختمان بستگی دارد.

آجر یکی از مصالح قدیمی ساختمان است که قرن ها جزو متداول ترین متریال های مورد استفاده در نما بوده است. امروزه به لطف تکنولوژی آجرهای نسوز با کیفیت در رنگ ها و اندازه های مختلفی برای نماسازی تولید می شود. ترکیب آجر به همراه سایر متریال ها بصورت ترکیبی می تواند نمای جذاب و شیک را طراحی کرد.

ایده اول استفاده از تضاد رنگ

استفاده از تضاد رنگ در نمای ساختمان بسیار شگفت انگیز خواهد بود. اگر بخشی از ساختمان به سمت بیرون آمده یا دارای فرورفتگی بخاطر طراحی خاص آن است می توانید در نماسازی از رنگ متضاد استفاده کنید که طرحی شگفت انگیز خلق خواهد شد.

در چنین طرحی می توانید از آجر نسوز سیاه برای اکثریت قسمت های ساختمان استفاده کنید و برای بخش هایی مانند داخل بالکن ها یا ورودی ساختمان از رنگ روشن تر مانند آجر نمای نسوز نارنجی استفاده کنید. البته اگر به ترکیب متریال ها علاقه مند هستید می توانید به جای آجر نارنجی از سنگ های رنگی در طراحی و اجرای نمای ساختمان استفاده کنید.

اگر در آجر نما کارهای هنری را بکار بردید و از چینش شبکه ای آجرها استفاده کردید، نورهایی را در پشت این قسمت قرار دهید. تضاد رنگ در نمای ساختمان بر اساس رنگ های اطراف ساختمان و بافت محلی که ساختمان در آن قرار گرفته است تعیین می شود.

ایده نما ترکیبی آجر نسوز و سنگ

ایده نما ترکیبی آجر نسوز و سنگ

ایده دوم ترکیب رنگ

زمانی که می خواهید طراحی نما ساختمان با آجر نما را انجام دهید باید به ویژگی های ساختمان توجه کنید. اگر ساختمان شما بیش از 15 متر ارتفاع دارد و دارای چند طبقه است، برای اینکه طراحی نمای ساختمان شما یکنواخت و خسته کننده نباشد در طراحی نمای ساختمان با آجر نما از رنگ های مختلف استفاده کنید.

بهترین ترکیب برای این کار استفاده از رنگ های زرد، قرمز و مشکی است. برای طراحی با رنگ ترکیبی ارتفاع ساختمان را به چند قسمت مساوی تقسیم کنید به عنوان مثال اگر ارتفاع نمای ساختمان شما 15 متر است آن را به 5 قسمت سه متری تقسیم کنید.

در 3 متر اول از دو رنگ قرمز و مشکلی استفاده کنید، عرض سه متر را به دو قسمت مساوی تقسیم کنید، یک طرف آن را آجر مشکی و طرف دیگر را آجر قرمز بچینید. سه متر دوم را کامل آجر زرد کار کنید و در سه متر سوم می توانید ترکیب سه متر اول را تکرار کنید. در قسمت های چهارم و پنجم نیز ترکیب به همین شیوه تکرار خواهد شد.

سلیقه در چنین طرحی بسیار تاثیر گذار است با ترکیب سه رنگ امکان طراحی نما ساختمان با آجر نما به شیوه های مختلف وجود دارد. شما می توانید به شیوه ای که خودتان می خواهید نمای ساختمان را از لحاظ رنگ ترکیب بندی کنید.

ایده ترکیب رنگی نما آجری ویلا تریبلکس

ایده ترکیب رنگی نما آجری ویلا تریبلکس

ایده سوم نما ساختمان با آجر نما و سنگ

در نمای ساختمان هایی که خمیدگی در طراحی نمای ساختمان آن وجود دارد استفاده از آجر نمای نسوز زیبایی ساختمان را دو چندان خواهد کرد. اگر در چنین نماهایی از یک رنگ استفاده کنید خمیدگی های ساختمان به چشم نمی آید و طراحی اصلی را بی ارزش خواهد کرد.

در چنین طرح هایی قسمت های از ساختمان را که صاف هستند را با استفاده از سنگ های سفید یا رنگ های روشن دیگر نماکاری خواهد شد. قسمت های که خمیده شده است با استفاده از آجرهای قهوه ای یا تیره رنگ دیگر نماکاری خواهد شد.

در نما ساختمان با آجر نما، ترکیب سنگ و آجر نسوز بیشترین کاربرد را دارند و بر اساس هزینه ای که کارفرما در نظر خواهد گرفت می توان ایده جدید با خلاقیت نو را بکار گرفت.

 انواع سنگ نما مناسب برای ترکیب با نمای آجر نسوز

  • ترکیب سنگ نما تراورتن با آجر نما
  • ترکیب نمای سنگ مرمریت با آجر نسوز نما
  • سنگ نمای گرانیتی
  • سنگ نمای ماسه ای
  • سنگ نمای آهکی
  • سنگ نما چینی
  • سنگ نمای رسی
  • سنگ نمای کوارتزیت
  • و…

نمای آجری و سنگ

ایده چهارم توجه به قاب پنجره ها

در نما ساختمان با آجر نما توجه به نکات ریز جلوه زیبایی را به نمای ساختمان خواهد داد. در نمای ساختمان هایی که تعداد پنجره های مشخص و جلو دید وجود دارد توجه به این بخش از ساختمان را فراموش نکنید.

اگر دنبال هزینه کم برای اجرای نمای ساختمان هستید و دوست ندارید نمای ساختمان دارای پیچیدگی های زیادی باشد نگران نباشید. با کمی خلاقیت می توانید بدون اینکه هزینه زیادی را متحمل شوید نمای ساختمان را شیک تر از یک نمای ساده طراحی و اجرا کنید.

در چنین نماهایی تنها چیزی که می تواند نمای ساختمان را از سادگی بیرون بیاورد پنجره ها و درب ورودی است. اگر آجر نمای نسوز با رنگ قرمز را در نظر گرفته اید استفاده تنها از این نوع آجر، نمای ساده را تحویل شما خواهد داد. اما برای ساخت نمایی شیک تر می توانید از سنگ هایی با عرض 20 سانتی متر برای قاب درب و پنجره ها استفاده کنید.

ایده پنجم استفاده از دیوار بالکن

در نماهای آجری استادکاران با استفاده از خلاقیت هنری خود طرح هایی را با آجر در کارها بکار خواهند برد به عنوان مثال این طرح های هنری سه بعدی، شبکه ای یا ساخت طرح خاصی است که جذابیت بیشتری به نمای ساختمان می دهد.

برای تنوع و ایجاد ظرافت بیشتر در نمای ساختمان از دیوار محافظ پشت بام و دیوار بالکن ها بهره ببرید. این دیوارها را بخشی از نمای ساختمان کنید و آنها را با طرح های هنری بسازید. این دیوارها که در بالکن ها یا پشت بام کار محافظ را انجام می دهد در زیبا سازی نما ساختمان با آجر نما نقش مهمی دارند.

ایده ششم بهره گیری برجستگی و فرورفتگی

آپارتمان های مسکونی به دلیل وسعتی که دارند زمینه را برای ایجاد طرح های خلاقانه بیشتر کرده اند. در نمای مجتمع های مسکونی با ایجاد برجستگی و فرورفتگی به صورت مورب در نما سازی واحد ها را از بیرون از همدیگر جدا می کنند.

در چنین طراحی در یک طبقه فرورفتگی به سمت وسط ساختمان خواهد بود و در طبقه بالاتر فرورفتگی به طرف بیرون خواهد بود. از زیر برجستگی های ایجاد شده در طبقات می توان نورپردازی لازم را انجام داد.

برجستگی و فرورفتگی نما ساختمان با آجر نسوز

برجستگی و فرورفتگی نما ساختمان با آجر نسوز

ایده هفتم استفاده از نرده های سنگی

در نما ساختمان با آجر نما استفاده از مصالح تزئینی کاربرد زیادی دارد. نرده های سنگی به شکلی زیبا و هنرمندانه طراحی شده اند. این نرده ها که شکلی یکدست در ارتفاعی حدود 90 سانتی متر دارند در کنار هم قرار خواهند گرفت و زیبایی زیادی را ایجاد می کنند.

معمولا در جلو بالکن ها برای محافظت از پرتاب شدن، از دیوار یا نرده های فلزی استفاده می شود. برای ایجاد زیبایی بیشتر بهتر است از نرده های سنگی که بر روی آن نقش و نگاری حکاکی شده استفاده شود.

نمای ترکیبی آجر نما و سنگ

نمای ترکیبی آجر نما و سنگ

ایده هشتم ترکیب کامپوزیت با آجر نما

در ساختمان هایی که عرض آنها زیاد است مانند بیمارستان هایی که برای طراحی نمای آن از نمای کامپوزیت استفاده می شود ترکیب آجرهای نسوز در ایجاد نمای مدرن بی نظیر است. در چنین نماهایی که ورودی ساختمان در وسط قرار دارد طرفین ساختمان با استفاده از کامپوزیت نماکاری خواهد شد و بخش ورودی نیز به سمت بالا با استفاده از آجر نما نماکاری خواهد شد. آجرهای قهوه ای و مشکی گزینه های مناسبی برای ترکیب با کامپوزیت هستند.

ترکیب نما آجری و کامپوزیت

ترکیب نما آجری و کامپوزیت

5/5 - (4 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.