دیوار آجری نما

دیوار آجری نما


انتخاب دیوار آجری برای دکوراسیون داخلی چندان به اندازه فضا ارتباط ندارد و در همه فضاهای داخلی با متراژهای متفاوت می توان از این دیوار ها استفاده کرد و این ذوق و سلیقه طراحان و صاحبان بناست که نحوه چیدمان و نوع فضایی که در طراحی استفاده می کنند را جذاب تر و زیبا و چشم نواز انجام دهند.

در معماری و طراحی دکوراسیون داخلی امروزی طرح های مدرن و سنتی به صورت ترکیبی دیزاین های دلنوازی را ایجاد می کنند و یکی از مهمترین عناصر اینگونه طراحی ها انتخاب آجر های سنتی به صورت دیوار آجری در همه یا بخشی از نماهای داخلی ساختمان است، با ما باشید تا این عنصر جذاب در طراحی داخلی را از زوایای جدید بررسی کنیم.

استفاده از آجر در ساخت بنا، قدمتی تاریخی دارد و بناهای آجری فراوانی با عمر طولانی مانند گنبد سلطانیه زنجان، مسجد بزرگ استانبول و … در جای جای دنیا دیده می شود. اما استفاده از آجر و دیوار آجری در دکوراسیون داخلی و طراحی فضاهای بسته چندان قدیمی نسیت. امروزه انواع آجر ها با بافت و ساخت متفاوت در رنگهای متنوع که در کاربرد های متفاوت استفاده می شوند، دست طراحان داخلی را باز گذاشته اند تا با ترکیب سنت و مدرنیته فضاهای زیبا و دلپذیر و در عین حال گرم و صمیمی تدارک ببینند.

دیوار آجری اتاق

دیوار آجری اتاق

تنوع رنگ آجر های مورد استفاده در دیوار آجری

هرگاه از دیوار آجری صحبت می شود اولین چیزی که به ذهن میرسد رنگ قهوه ای آجری برای آجر های مورد استفاده است.

اما لازم است بدانید آجر های مورد استفاده در دیوار آجری نمای داخلی، می تواند رنگ های متنوعی مانند سفید، زرد، نارنجی، قرمز و حتی خاکستری داشته باشد و در اکثر طراحی ها و دکوراسیون داخلی استفاده از آجر سفید به عنوان زمینه طراحی اصلی به مدرن بودن فضا می افزاید.

اما استفاده از دیوار آجری به رنگ های قرمز و آجری بیشتر به فضا ماهیتی سنتی و گرم می بخشد.

کارشناسان ما بهترین انواع آجر و رنگ و تناسب با فضای شما را با بهترین قیمت در اختیارتان قرار می دهند.

دیوار آجری

دیوار آجری

چه فضاهایی بیشتر مناسب استفاده از دیوار آجری در طراحی داخلی هستند؟

بسته به این که از آجر و دیوار آجری در کدام بخش از ساختمان استفاده کنیم مکان های متنوع و متفاوتی قابلیت استفاده از این عنصر جذاب معماری را دارند.

در آشپزخانه معمولا فضای بین کابینت ها بهترین انتخاب است و حتی در طراحی های باز یک دیوار آجری آشپزخانه که محل قرار گرفتن میز ناهارخوری است یا بخشی از پاراوان و اپن هم قابلیت استفاده از این نوع طراحی یا دیزاین را دارا هستند.

در نشیمن و پذیرایی امکان استفاده از دیوار آجری در مکان های بیشتری وجود دارد.

دیوار آجری پشت تلویزیون، دیواری که شومینه در آن یا در مجاورت آن طراحی شده است، فضاهایی مانند هال خصوصی و یا حتی بخشی از دیوار پذیرایی می تواند پذیرای این نوع طراحی باشند و مهمتر اینکه انواع رنگ ها ی آجر و دیوار های آجری بسته به اسباب و اثاثیه موجود در این فضاها قابل استفاده است.

آجر برای دیوار

آجر برای دیوار

در اتاق خواب هم می توان از دیوار آجری به عنوان عنصری جذاب و زیبا در طراحی داخلی استفاده نمود.

معمولا دیوار پشت تخت خواب یا دیوار مقابل آن بهترین مکان های استفاده از آجر و دیوار آجری هستند و متناسب با نوع تختخواب انتخابی، رنگ و یا کاغذ دیواری سایر دیوار ها و حتی فرش و یا کتابخانه احتمال موجود می توان از دیوار های آجری با رنگ های متنوع و طراحی های بی نظیر استفاده و زیبایی اتاق خواب را دو چندان نمود.

در طراحی فضای متفاوتی مانند اتاق کار، روف گاردن، کریدورهای داخلی و … هم استفاده از دیوار آجری انتخابی هوشمندانه و فوق العاده است.

فضای آلاچیق و نورپردازی شده روف گاردن با دیوار پشت میز کار در اتاق کار و اغلب فضای کریدور ها با دیوار آجری قابلیت طراحی های فوق العاده جذاب دارند.

دیوار آجری

دیوار آجری

استفاده از دیوار آجری در نمای بیرونی ساختمان

استفاده از آجر در نماهای بیرونی ساختمان ها به تنهایی و یا به صورت ترکیبی کاربرد گسترده و وسیعی دارد، اما بهترین گزینه ها برای این نوع طراحی، استفاده از دیوار آجری با آجر نسوز نما همراه با شکل ها و مصالح دیگر، جذابیت فضا را دو چندان می کند.

استفاده توام از آجر و چوب، آجر و سنگ های سفید و یکدست و از همه جذاب تر استفاده همزمان از آجر، چوب و نماهای مدرن مانند کامپوزیت در نمای بیرونی ساختمان بسیار کاربردی و دیدنی است.

لازم به ذکر است به علت وزن نسبتا سنگین این دیوار ها، نمی توان در ساختمان های بزرگ به عنوان تنها وسیله طراحی نما استفاده کرد و بهتر است نماهای ترکیبی کار شود، اما در ساختمان های کوچکتر استفاده از این عناصر طراحی به تنهایی قابل انجام است.

دیوار آجری برای دکوراسیون داخلی

دیوار آجری برای دکوراسیون داخلی

انواع آجرهای مورد استفاده در دیوار آجری

آجرهای نما از نظر محل کاربرد به دو دسته آجر نماهای داخلی و بیرونی دسته بندی می شوند.

دیوار آجری که در نمای بیرون قرار می گیرد به علت قرار گرفتن در شرایط جوی ناپایدار باید از استحکام بالاتری برخوردار باشد.

در حالیکه در نمای داخلی رنگ و زیبایی اهمیت بیشتری دارد.

برحسب نوع مصالح بکار رفته و عناصر سازنده و شرایط پخت، بهترین آجر هایی که برای نمای دیوار آجری استفاده می شوند عبارتند از:

  • آجر نمای شاموتی

از دسته آجر های بسیار مقاوم و زیبا در رنگ های زرد، نارنجی روشن تا قهوه ای تیره که هرچه درصد آهن موجود در آن بیشتر باشد تیره رنگ تر می نماید.

این آجر در ابعاد متنوع طراحی شده و جز دسته آجر های نسوز قرار گرفته که دارای رنگ ثابتی بوده و در برابر شرایط آب و هوایی، مواد شیمیایی، باران های اسیدی و … بسیار مقاوم است.

که به آجر نمای قزاقی هم مشهور است و از دسته آجر نماهای با پایه خاک رس که در رنگ های زرد، نارنجی و قهوه ای تهیه و در نمای بیرونی استفاده می شود.

دیوار های طراحی شده با این نوع آجر در برابر حریق و آتش سوزی مقاوم بوده و مهمترین ویژگی آن ایجاد شوره کمتر در برابر تغییرات شدید آب و هوایی است.

  • آجر نما شیل

در ساخت این آجر نما که برای طراحی دیوار آجری کاربرد دارد از خاک سنگ شیل استفاده می شود و در رنگ های زرد، نارنجی و گلبهی تهیه و به علت جذب آب بسیار کم در برابر شوره زدگی مقاوم و دارای استقامتی بسیار بالا است .

قیمت مقرون به صرفه آن موجب کاربری گسترده آن در طراحی دیوار آجری نمای خارجی ساختمان می شود.

  • آجر نما رستیک

این آجر در دسته انواع آجر دکوراتیو قرار گرفته و علاوه بر نماهای داخلی ساختمان در نمای بیرونی هم به کار می رود.

مقاومت بسیار بالا و طراحی جذاب همراه با سطح نسبتا متخلخل که با دستگاه ایجاد می شود، این آجر را به عنوان دیواری آجری بسیار پرکاربرد ساخته است.

دیوار آجری داخلی

دیوار آجری داخلی

عوامل موثر بر قیمت آجر ها

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که هنگام تهیه و خرید آجر نما و طراحی دیوار آجری در نظر گرفته می شود، قیمت آجر است.

نمای طراحی شده داخلی یا خارجی با دیوار آجری علاوه بر کیفیت و مقاومت باید از قیمت مناسبی برخوردار بوده و به اصطلاح توجیه اقتصادی داشته باشد.

در قیمت آجرها عوامل متعددی اثر گذارند که از همه مهم تر نوع آجر و مصالح به کار رفته در ساخت آن است.

آجر هایی با Al2O3 و MnO2 بیشتر ،چون مقاومت بیشتری در برابر حرارت دارند، گرانتر و آجر های شیل و بهمنی به علت مواد اولیه ارزان، قیمت مناسب تری دارند.

عامل دیگری که تعیین کننده بهای آجر است، رنگ آن است.

در بازار آجر نماها با جنس یکسان با توجه به رنگ با قیمت های متفاوتی عرضه می شوند، مثلا آجر نسوز سفید رنگ نسبت به آجر نسوز قرمز رنگ با همان جنس و کیفیت از قیمت بالاتری برخوردار است.

عامل نهایی کیفیت آجر نما و شناخته شدن برند و شرکت سازنده آجر هم در قیمت آن بسیار اثر گذار است.

دکوراسیون با دیوار آجری

دکوراسیون با دیوار آجری

مزایا  و معایب دیوار آجری

مانند همه مواد و مصالحی که طراحی و ساخت یک بنا به کار میروند آجر و دیوار آجری هم معایب و مزایایی دارد که مختصر به آن ها اشاره می کنیم.

مهم ترین مزایای دیوار های آجری تنوع و زیبایی و قابلیت انطباق پذیری با همه محیط ها و نماهای داخلی و خارجی است.

ضمن اینکه به علت تنوع در رنگ، اندازه، و ابعاد دست طراحان برای ایجاد انواع دیوار آجری داخلی و بیرونی باز بوده و از نظر قیمت هم مناسب بوده و توجیه اقتصادی دارد.

آجر و دیوار آجری معایبی هم دارد، فضاهایی که با آجر طراحی می شوند کوچکتر دیده شده و این دیوار ها از نظر گرما و سرما چندان عایق نبوده و به تدریج فرسوده و پوسته پوسته می شوند.

مهم ترین عیب این آجر ها که به آن اشاره کردیم، وزن بالای آن است که امکان استفاده از این آجر های زیبا را در نما ساختمان های بزرگ نمیدهد.

دیوار آجری

دیوار آجری

چند نکته مهم در استفاده و نگهداری از دیوار آجری

  1. برای تمیز کردن دیوار های آجری از شوینده های شیمیایی و مواد اسیدی و بازی استفاده نکنید.
  2. ریختگی و تخریب های جزئی دیوار آجری را جدی بگیرید و به سرعت ترمیم کنید تا مانع از گسترش آن و آسیب رسیدن به دیگر نواحی شوید.
  3. از کوبیدن میخ و پیج کردن دیوار خودداری نمایید و در صورتی که ضرورتی برای این کار وجود داشت از فاصله میان آجر ها برای این امر استفاده نمایید.

اگر به دنبال خرید آجر برای دیوار آجری با کیفیت و قیمت مناسب هستید، کافیست با ما تماس بگیرید تا ضمن مشورت با همکاران ما، بهترین انتخاب را برای ساخت منزل خود داشته باشید.

4.8/5 - (5 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.