فرق بین آجر نسوز و آجر قزاقی نما

فرق بین آجر نسوز و آجر قزاقی نما


همواره فرق بین انواع نمای آجری ساختمان ها و آجرهای نما مورد سوال بوده اند. در این مقاله به مقایسه و تفاوت آجر قزاقی و آجر نسوز نما پرداخته خواهد شد. فرق بین آجر نسوز و آجر قزاقی در چیست؟!

شاید این سوال برای شما هم که به دنبال خرید آجری مناسب برای نمای ساختمان خود هستید به وجود آمده باشد. تفاوت های کلی و جزئی آجر قزاقی و آجر نسوز در چیست؟! برای پیدا کردن جواب درست و دقیق با ما تا انتهای این پست همراه باشید.

تفاوت ابعادی و کاربرد انواع آجر نسوز و آجر قزاقی

مقایسه اندازه و ابعاد آجر نما قزاقی و نسوز: آجر قزاقی که برای نما نیز استفاده می شود دارای ابعاد و سایزهای مختلفی می باشد. مثلا آجر نما قزاقی سایز استاندارد: 3*5.5*26 سانتیمتر می باشد که این ابعاد متغیر می باشد و بسته به نیاز مشتری تولید می شود برای مثال سایز 3*5/5*20 نیز مرسوم می باشد. اما مرسوم ترین و پرمصرفترین ابعاد آجر نسوز نما 7*32 سانتیمتر می باشد.

مقایسه ابعاد آجر کامل قزاقی و نسوز: آجر کامل قزاقی که برای دیوارچینی و نما به صورت همزمان استفاده می شود دارای ابعاد: 5.5*20*10 سانتیمتر می باشد.
آجر نسوز کامل نیز عینا دارای همین ابعاد می باشد که باز هم در هر تولید کننده آجر نما ممکن است متفاوت باشد.

مقایسه ابعاد آجر قزاقی نیمه و آجر نسوز نیمه: آجرهای نیمه برای نمای ساختمان استفاده می شود و با توجه به عرض آن برای برآمدگی ها و طراحی های خاص کاربرد دارند. ابعاد پر مصرفترین آجر قزاقی نیمه 5.5*5.5*20 سانتیمتر می باشد که در آجر نسوز نیمه نیز به همین صورت می باشد و ممکن است تولید کنندگان آجر نسوز یا آجر قزاقی ابعاد دیگری نیز تولید کنند و این موضوع بیشتر به مشتری بستگی دارد.

مقایسه و تفاوت آجر قزاقی و آجر نسوز نما

مقایسه و تفاوت آجر قزاقی و آجر نسوز نما

مقایسه تحمل حرارت و مقاومت آجر نسوز و آجر قزاقی

با توجه به وجود خاک نسوز در مواد اولیه آجر نسوز و پخت آن در کوره های آجر پزی دما بالا، این نوع آجر تا ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد تحمل حرارتی دارند، بنابراین ضد حریق و آتش سوزی می باشند. اما آجرهای قزاقی با پایه خاک رس تولید می شوند و تحمل حرارتی آنها حداکثر ۵۰۰ درجه سانتیگراد می باشد.

مواد اولیه آجرهای نسوز توسط دستگاه های پرس با فشار بیشتری نسبت به آجرهای قزاقی پرس می شوند. بنابراین آجر نسوز سخت تر از آجر قزاقی می باشد و دیرتر خرد و لب پر می شود.

با مقایسه و تست حرارتی به این نکته پی میبریم که آجر نسوز نما در مقایسه با آجر قزاقی از مقاومت فشاری و حرارتی بهتری برخوردار است.

تست جذب آب آجر قزاقی در مقایسه با آجر نسوز به چه صورت است؟ در کل با توجه به پایه خاک رس در آجر قزاقی، این محصول بیشتر از آجرهای نسوز جذب آب دارند که این مشکل با نانو رزین شرکت آجر نما امیران برطرف شده است.جذب آب آجرهای قزاقی به صورت معمول 10% درصد می باشد و در آجرهای نسوز نما 5% درصد می باشد. بنابراین مقاومت آجرهای نسوز در مقابل یخ زدگی و انقباض انبساط دمایی بیشتر از آجر قزاقی می باشد.

در مسئله شوره زدن آجر، به تولیدکننده آجر و کارخانه ای که از آن آجر تهیه می کنید بستگی دارد. اگر در خاک آجرها میزان آهک کمتری وجود داشته باشد قطعا شوره آن کمتر و نزدیک به صفر خواهد بود. به شما این اطمینان را میدهیم که با خرید انواع آجر نما از کارخانه آجر نما امیران مشکلات شوره زدن نمای آجری ساختمان شما 0 درصد خواهد بود و بابت آن ضمانتنامه کتبی نیز توسط شرکت ارائه خواهد شد.

تفاوت نصب آجر نسوز و قزاقی

آجرهای قزاقی و نسوز هر دو به صورت خشک، دوغابی با ملات سیمان خور و یا جسب نصب می شوند و از لحاظ طریقه نصب و قیمت نصب این دو آجر تفاوتی با هم ندارند. معمولا برای نمای بیرون ساختمان از روش نصب آجر به وسیله ملات سیمانی و یا چسب پودری آجر استفاده می شود، همچنین از روش نصب آجر به روش خشک نیز برای نما بیرون کاربرد دارد که به نسبت هزینه بالاتری دارد. برای نما داخلی نیز از روش دوغاب پشت ملات خور و یا اگر به دنبال روشی تمیز تر هستید از روش نصب آجر با چسب خمیری استفاده می شود.

آجرهای قزاقی و نسوز هر دو بندکشی می شوند و در آن از انواع رنگ پودر بندکشی آجر استفاده می شود. بندکشی آجر قزاقی و آجر نسوز باعث افزایش زیبایی و استحکام بیشتر آجرها و نمای ساختمان می شوند.

تفاوت ظاهری آجر نما نسوز و آجر نما قزاقی

آجرهای قزاقی دارای لبه های نامنظم می باشند که همین موضوع باعث شده است که به این نوع آجرها، آجر سنتی یا روستایی نیز میگویند. اما آجرهای نسوز دارای لبه های صاف و منظم و ظاهری مدرن تر می باشند.

آجر قزاقی در دو نوع آجر رستیک و پلاک می باشد که در آجرهای نسوز نیر به همین صورت می باشد و تفاوتی ندارند.

آجرهای قزاقی در ۴ رنگ اصلی ۱-نخودی رنگ یا کرم ۲-زرد رنگ ۳-گلبهی رنگ یا پوست پیازی که به حنایی و یا آتشی رنگ نیز معروف می باشد. ۴-قرمز رنگ یا اخرائی. اما تنوع رنگ و طرح در آجرهای نسوز بسیار گسترده تر می باشد به گونه ای که آجر نسوز از رنگ سفید شروع می شود و تا مشکی ادامه میابد در این میان انواع طیف رنگی زرد، قرمز، قهوه ای و… نیز مشاهده می شود. اخیرا طرح های جدیدی مانند گرادیانت و خال دار نیز به آجرهای نسوز نما اضافه شده است.

تفاوت قیمتی آجر نسوز نما و آجر قزاقی

به دلیل تولید دستی و سنتی توسط کارگران، قیمت انواع آجر قزاقی در مقایسه با قیمت آجر نسوز که به صورت ماشینی تولید می شود، کمی بیشتر می باشد. این تفاوت قیمتی ممکن است تا ۳ برابر باشد و بسته به ابعاد و کارخانه تولیدکننده آجر متغیر می باشد. شما میتوانید برای استعلام بهترین قیمت انواع آجر نسوز و بهترین قیمت برای آجر قزاقی با شماره تماس ۰۲۱۴۹۰۱۵ تماس خاصل فرمائید. کیفیت آجرهای کارخانه آجر نما امیران تماما ضمانتی و فراتر از استانداردهای موجود می باشند و به دلیل تولید و فروش مستقیم آجر، قیمت ها به صورت چشمگیری کاهش پیدا میکنند.

کلام آخر

در کل آجرهای نسوز و آجرهای قزاقی نما دارای تفاوت هایی می باشند و هر کدام از آنها مزایا و معایب و کاربردهای مختلفی دارند. استفاده از هر کدام در نمای ساختمان بسته به نیاز مصرف کننده و مشتری متغیر می باشد و به طور کلی نمیتوان گفت که فلان آجر بی کیفیت تر یا با کیفیت تر از آن یکی آجر می باشد.

4.9/5 - (7 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.