نمای ترکیبی سنگ و آجر نما نمونه

نمای ترکیبی سنگ و آجر نما نمونه


یکی از مهمترین بخش های ساختمان که باعث زیباتر شدن آن می شود، نمای ساختمان می باشد. یکی از پر طرفدارترین نماها، نمای ترکیبی سنگ و آجر نما می باشد. نمای بیرونی ساختمان ها در شهرهای بزرگ همچون تهران، اصفهان، مشهد، تبریز و سایر شهر ها از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند و در این میان نماهای ترکیبی نیز محبوبیت بالایی دارند.

با توجه به متنوع بودن انوع رنگ آجر نسوز نما، ترکیب آن با سنگ نما به شدت زیبایی آفرین می باشد. در این مقاله سایت امیران نما به بررسی نمونه های ترکیبی نمای آجر و سنگ تراورتن و نما رومی و نمای ترکیبی سنگ و آجر نسوز می پردازیم.

ترکیب نما آجری و سنگ می تواند بسیار جزئی و یا بسیار کلی باشد، ولی در هر صورت یکی از زیباترین نماهای طبیعی را خلق می کند.

نمای ترکیبی چیست؟

اگر در نمای ساختمان از چند نوع متریال استفاده شود (برای مثال از سنگ و آجر یا آجر و بتن و…) به آن نما نمای ترکیبی می گویند. دلایل استفاده از نمای ترکیبی میتواند به موارد متعددی اشاره می کند اما اصلی ترین علت آن زیباتر شدن و جذاب تر شدن نمای ساختمان می باشد.

انواع نمای ترکیبی عبارت است از:

 1. نمای ترکیبی سنگ و آجر نسوز
 2. نمای ترکیبی سنگ و چوب ترموود
 3. نمای ترکیبی آجر و شیشه
 4. نماهای ترکیبی کامپوزیت، کرتین وال، بتن اکسپوز و …
 5. نمای ترکیبی آجر و سرامیک: گاهی ساختمان ساز ها در پروژه های مختلف برای کاهش هزینه ها به جای سنگ از سرامیک استفاده می کنند که این مورد به هیچ وجه توصیه نمی شود.
نما ترکیبی آجر و شیشه

نما ترکیبی آجر و شیشه

چرا باید از ترکیب نما آجری و سنگ استفاده کرد؟

ترکیب نما آجری و سنگ به سه شکل انجام می شود. ترکیب نیم تنه دیوار و کف حیاط، ترکیب قاب ها و پله ها و ترکیب دیوارهای سنگی در کنار دیوارهای آجری. شاید از خود بپرسید که چرا باید از ترکیب سنگ و آجر استفاده کرد؟ معماران قدیمی هم به این ترکیب پی برده بودند. قدیمی ترین روش ترکیب سنگ و آجر در نمای ساختمان، ترکیب نیم تنه دیوار و کف حیاط است که در بناهای تاریخی ایران مشاهده میشود. از قدیم الایام سنگ به عنوان یک مصالح ساختمانی لوکس به کار میرفت، ولی آجرها در رده ی پایین تری قرار داشتند.

ترکیب نما آجری و سنگ به این دلیل خلق شده که سنگ ها ماهیت سردی دارند و عایق حرارتی مناسبی برای ساختمان محسوب نمی شوند. در عوض در برابر رطوبت به شدت مقاوم بوده و نفوذ ناپذیرند. اما آجرها در برابر انتقال حرارت، بسیار مقاوم هستند و تولید آنها با ابزارهای قدیمی راحت تر از تراشیدن سنگ های بزرگ و سنگین بود. معماران قدیمی به این خواص سنگ و آجر پی برده بودند و تصمیم گرفتند از این دو مصالح ساختمانی، بهترین استفاده را ببرند.

در طرح های قدیمی ترکیب نما آجری و سنگ می بینیم که سنگ ها را برای مکانهای در معرض رطوبت به کار می برده اند. آجرها را نیز برای دیوارها و سقف که بیشترین نفوذ حرارتی را در ساختمان دارند استفاده می کردند. با ظهور آجر نسوز و خلق رنگ های متفاوت و متنوع در این آجر و بالا رفتن مقاومت آن، ایده های جدیدی شکل گرفت. امروزه علاوه بر دلایل گذشته، می توان زیبایی را یکی از اصلی ترین عوامل استفاده از نمای ترکیبی سنگ و آجر دانست.

ترکیب دیوارهای سنگی و آجری

ترکیب نما آجری و سنگ به خاطر گرمی رنگ آجر در کنار سردی رنگ سنگ، یک هارمونی خارق العاده برای ساختمان است. ترکیب آجر و سنگ می تواند به صورت پوشش کامل برخی دیوارها با سنگ و پوشش دیوارهای دیگر با آجر نما باشد. در این روش برای  پوشش دیوارهای با مساحت زیاد از انواع آجر نما با دیوار چینی و بافت سلیقه ای استفاده میشود. آجر نما به دلیل ابعاد کوچکتر و ملات گیری عالی، بهترین گزینه برای خلق طرح های متنوع و جذاب نمای دیوارهای بزرگ است.

ترکیب نما آجری و سنگ با سفال معمولی و سنگ تیره که کنتراست بیشتری ایجاد میکند به عنوان یک گزینه عالی نما پیشنهاد می شود. همچنین از انواع آجر نسوز به دلیل تنوع رنگی و دوام بالاتر به عنوان نمای خارجی ساختمان استفاده می گردد. انواع آجر نسوز مربعی برای سنگ فرش کف ساختمان، حیاط و راهرو به کار می روند. در تمامی حالت های ترکیبی، بخش بزرگی از نما به طور کامل با یکی از مصالح سنگی یا آجری پوشیده می شود.

در ترکیب نما آجری و سنگ، دیوارهای حامل که بخشی از وزن ساختمان را تحمل می کنند معمولا با آجر سفال یا نسوز نما می شوند. ملات استفاده شده در دیوارهای آجری به دیوار استحکام بیشتری می دهد و امکان کنده شدن آجر به صفر میرسد. مقاومت آجر نما در برابر زلزله و تغییرات دما بسیار بیشتر از سنگ نما می باشد برای دیوارهای یکپارچه که با رنگ سرد می توانند جلوه ای زیبا به نما بدهند از سنگ استفاده می شود. سنگ می تواند در ابعاد مختلف و به اشکال مختلف به کار برده شود.

ترکیب نما آجری و سنگ برای جزئیات ساختمان

قاب ها، چارچوب ها و پله های برجسته شده با ترکیب نما آجری و سنگ از زیباترین نماهای موجود هستند. پیاده سازی این نماها بسیار ساده است ولی اثر چشمگیری بر زیبایی بنا دارد. اغلب برای رفع عیوب ظاهری بنا از جمله وجود درهای قدیمی و پنجره های کوچک و بی قاب از این روش استفاده می شود. ترکیب رنگ ها بسیار مهم است و رعایت کنتراست یا هارمونی در نتیجه ی نهایی کار به شدت موثر است.

بهترین ویژگی ترکیب نما آجری و سنگ این است که اندازه سنگ می تواند بسیار متفاوت باشد. از اسلب های بزرگ برای پوشاندن دیوارها و ستون ها گرفته تا کاشی های سنگی و مجسمه ها، همگی می توانند مورد استفاده قرار گیرند. سنگ به صورت ساده یا تراشکاری شده، آنتیک و یا به شکل قلوه ای به کار می رود. ترکیب اشکال منظم و یکدست در کنار طرح های نامنظم می تواند نمایی منحصر به فرد خلق کند. می توان از یک ستون سنگی زیبا یا یک ستون آجری خوشرنگ هم به عنوان ستون و هم به عنوان بخشی از نمای خارجی و داخلی ساختمان استفاده کرد.

بهترین ملات برای ترکیب نما آجری و سنگ برای ساختمان های مدرن استفاده از انواع چسب نما است. این چسب ها به سرعت خشک می شوند و وزن سنگین سنگ را به خوبی تحمل می کنند. ستون های سنگی، پلکان سنگی، قاب در و پنجره، کفپوش تراس و حتی باربیکیو سنگی، در ترکیب با دیوارهای آجری بسیار چشم نواز خواهند بود. تنوع رنگ آجرهای نسوز و سنگ های گرانیتی در حدی است که تقریبا هر طرحی را می توان با این دو مصالح پیاده سازی کرد.

ترکیب سنگ نما با آجر نسوز نما

با گذشت زمان استفاده از متریال های قدیمی و سنتی در کنار سنگ نما رواج پیدا کرده است. برای مثال از دهه اخیر تا به امروز نمای ترکیبی سنگ و آجر به شدت مورد استقبال معماران و طراحان قرار گرفته است. طراحی نمای ترکیبی سنگ و آجر بسیار خلاقانه و زیبا می باشد، گویی سلیقه هر دو سبک معماری مدرن و کلاسیک سنتی را در بر می گیرد. سنگ نما ذاتا سرد می باشد اما در مقابل آجر نما عنصری گرم شناخته می شود، ترکیب این دو متریال متضاد در کنار یکدیگر و استفاده از آن در نمای بیرونی ساختمان باعث ایجاد تعادل و در برگرفتن سلیقه های مختلف می شود.

یکی از مزایای نمای ترکیبی سنگ و آجر تنوع بسیار بالا در ابعاد، طرح ها و رنگ های مختلف این دو نوع متریال می باشد که موجب افزایش قدرت انتخاب و ایجاد طراحی های خلاقانه از نمای ترکیبی سنگ و آجر نما می شود.

مزایا و معایب نمای ترکیبی آجر وسنگ

مزایا:

 • کاهش هزینه ها با نمای ترکیبی: برای مثال قیمت سنگ نما از آجر نما به نسبت بالاتر می باشد و گران تر یا چوب ترموود از آجر طرح چوب گران تر می باشد. کار کاردن بخشی از نمای ساختمان با آجر نما باعث کاهش هزینه ها می شود.
 • افزایش سرعت نصب و اجرا نمای ترکیبی: استفاده از دو اکیپ نصب متریال نمای ساختمان باعث افزایش سرعت در مرحله نصب نمای ساختمان می شود.
 • زیباتر شدن و حرفه ای شدن نما در نماهای ترکیبی
 • سازگار بودن با انواع اقلیم های آب و هوایی مخصوصا سازگار با آب و هوای خیلی سرد.
 • عایق حرارتی مناسبی می باشند.
 • در میان انوع مصالح ساختمانی آجر عایق صوتی به شدت عالی می باشد.
 • طراحی و ایجاد نمایی جدید و خلاقانه

معایب:

 • خرید متریال های مختلف و دردسرهای به خصوص آن

انواع سنگ نما مناسب برای نمای ترکیبی با آجر نسوز

آیا می دانستید نما سنگ و آجر به صورت ترکیبی یکی از بهترین و کم هزینه ترین نماها برای ساختمان و آپارتمان می باشد. از نمای ترکیبی سنگ و آجر نما در ساختمان های ویلایی یک طبقه، دو طبقه و چند طبقه استفاده می شود. انواع سنگ نمای ترکیبی عبارتند از:

سنگ تراورتن: پر طرفدارترین سنگ نما برای نمای بیرونی ساختمان در کشورمان همین سنگ تراورتن می باشد. برای نماهای ترکیبی که به آجر نما در آن بکار گرفته می شود نیز، استفاده سنگ تراورتن توصیه می شود.

سنگ مرمریت: این سنگ برای نمای بیرونی و داخلی ساختمان مورد استفاده می باشد. این سنگ به سنگ زنده معروف می باشد.

سنگ مرمر: سنگ مرمر با مرمریت متفاوت می باشد و قطعات آن بلوری شکل می باشند که نور را از خود عبور می دهند.

سنگ گرانیت: این سنگ حاوی خاک و ذرات آهن می باشد و معمولا به رنگ مشکی می باشد. سنگ گرانیتی در سراسر جهان جزء محکمترین و مقاومترین سنگ های نما شناخته می شود.

سنگ لایم استون: یکی از ارزانترین سنگ های نمای ساختمان با تنوع بسیار بالا در ابعاد، طرح ها و رنگ ها می باشند.

سنگ چینی: از ترکیب سنگ های ریز و کوچک تولید می شوند و مقاومت نسبتا قابل قبولی هم دارند.

نمونه نما آجر انگلیسی قرمز رنگ

عکس نمونه نمای ترکیبی سنگ تراورتن و آجر نسوز نما

ترکیب نما رومی با آجر نسوز

اخیرا در بخش هایی از کتیبه های نمای رومی از آجر نسوز نما یا آجر قزاقی استفاده می شود، استفاده از آجر نما باعث کاهش هزینه ها و زیباتر شدن نمای ساختمان خواهد شد. نما رومی چیست؟ نما رومی نوعی نما از ساختمان می باشد که در آن از سنگ نما استفاده می شود. در نمای رومی چند مورد باید حتما لحاظ شود، برای مثال: 1- متقارن بودن نمای سنگی 2- استفاده از مجسمه ها، ستون و سرستون، گلدان، کتیبه، قاب پنجره ها، نرده ها، قوس ها و قرنیزهای رومی 3-قوس های گرد و سقف های بلند.

انواع آجر نما مناسب برای نمای ترکیبی با سنگ نما

آجر نسوز انگلیسی: با ترکیب رنگی قرمز تا قهوه ای رنگ یکی از پر طرفدارترین آجرهای نما ترکیبی با سنگ نما می باشد.

آجر نسوز ساختمان مسکونی

نمونه نما آجر نسوز و سنگ ساختمان مسکونی

آجر نسوز مشکی: یکی از انواع آجرهای نسوز می باشد که دارای بالاترین قیمت در بین سایر آجرهای نما را دارد و در تولید آن از فلز منگنز استفاده شده است.

آجر نسوز سفید: دارای دو نوع آجر نما سفید صدفی و سفید طوسی می باشد.

آجر نسوز شاموتی: آجر شاموت طی فرایندی از آسیاب سنگ طبس تولید می شود و یکی از پر طرفدارترین و محبوب ترین آجرها برای نمای ترکیبی ساختمان می باشد. آجر شاموتی برای نماهای ترکیبی از نظر ساختمان ساز ها و معماران یک آجر نمای لاکچری و حرفه ای محسوب می شود.

نمونه آجر نسوز شاموتی برای نمای آپارتمان

نمونه نمای ترکیبی آجر نسوز شاموتی زرد و سنگ سفید برای نمای آپارتمان

آجر قزاقی: یک آجر نما با فرآیند تولید سنتی می باشد که به صورت دستی و خشتی تولید می گردد.

نمای ساختمان با آجر قزاقی

نمای ترکیبی آجر قزاقی و سنگ نما ساختمان

برای ترکیب آجر نما با سنگ نما بهتر است به تناسب رنگ آجرها و سنگ نما بیشتر دقت کنیم. انتخاب آجر مناسب در کنار نمای سنگی کاری دشوار می باشد که نیازمند خوش ذوق بودن و دانش علم تناسب رنگ ها می باشد.

ترکیب نمای رومی سنگ با آجر نما

امروزه بخاطر دریافت برخی از مجوزهای شهرداری ها و یا برای زیباتر شدن ساختمان، استفاده از آجر نما در بخشی از نما ضرورت دارد.

تلفیق سنگ نما با آجر نما باعث ایجاد یک نمای مدرن و بروز می شود. نما رومی با به کارگیری سنگ نمای رومی به وجود می آید که در کشورمان ایران طرفداران زیادی دارد.

قیمت نمای ترکیبی آجر و سنگ

قیمت و هزینه نهائی نمای ترکیبی سنگ و آجر نما به موارد متعددی از جمله: قیمت سنگ نما، قیمت آجر نما بر اساس نوع و ابعاد، قیمت مصالح نصب آجر و سنگ نما، هزینه داربست و هزینه های نصاب سنگ و آجر نما بستگی دارد.

قیمت اجرای نمای ترکیبی ساختمان در ویلا، ساختمان یک یا چند طبقه متفاوت می باشد که در صورت تمیز کار شدن و اجرای تمیز سنگ و آجر در کنار یکدیگر میتواند باعث افزایش ارزش ساختمان و خاص بودن سازه شما شود.

نمونه نمای ترکیبی سنگ و آجر

در ادامه چند عکس نمونه نما ترکیبی آجر وسنگ نما آورده شده است که برای کسب ایده پیشنهاد میکنیم که حتما از آن ها دیدن بفرمائید.

 

سوالات متداول:

قیمت تمام شده نمای ترکیبی سنگ و آجر نما چقدر است؟

قیمت نمای ترکیبی آجر نما و سنگ نما به قیمت پایه انواع سنگ نما و انواع آجر نما همچون: آجر نسوز نما، آجر قزاقی، آجر لفتون و ... بستگی دارد و برای انواع ساختمان های یک و چند طبقه متفاوت می باشد.

بهترین سنگ نما و بهترین آجر نما برای نمای ترکیبی کدام است؟

بهترین های آجر نما برای نمای ترکیبی عبارتند از: آجر نسوز شاموتی، انگلیسی، نسوز مشکی و نسوز سفید و همچنین آجر قزاقی. برای سنگ نما در نماهای ترکیبی بهترین آن سنگ مرمریت، چینی و تراورتن می باشد. بهترین آجر نما برای نمای ترکیبی باید با کیفیت بالا باشد و دارای ضمانتنامه و استاندارد نیز باشد که امیران نما این ویژگی ها را دارد.

انواع آجر نما مناسب برای ترکیب با سنگ نما کدام است؟

آجرهای نمای قزاقی، آجر نسوز نما، آجر نسوز شاموتی، آجر نسوز انگلیسی، آجر نسوز سفید، آجر نسوز مشکی + انواع آجرهای طرح چوب و دکوراتیو مناسب برای ترکیب با سنگ های نما می باشند.

 

 

5/5 - (4 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.