معایب و مزایای خرید آجر نسوز نما

معایب و مزایای خرید آجر نسوز نما


همه چیز درباره نکات مهم قبل خرید آجر نسوز نما و قیمت آجر نما نسوز ساختمان جهت زیبا سازی ساختمان و نما شهر در این مطلب قرار دارد. پس توصیه می کنیم تا انتها با مقاله موارد اصلی قبل از خرید آجر نما با کیفیت همراه باشید.

برای کسانی که نسبت به مفید بودن آجر نما نسوز ساختمان تردید دارند، دانستن مزایا آجر نسوز و آگاهی از معایب خرید آجر نما اهمیت دارد. با این مقاله همراه باشید تا با نکات فنی مزایا و معایب آجر نسوز آشنا شوید.

چه مواردی پیش از خرید آجر نسوز مهم می باشد؟

نکات مهم خرید آجر نما نسوز ساختمان و روش های تست کیفیت آجر که باید پیش از خریداری آجر نما آن ها را بدانید. همچنین اگر سوالاتی همچون کیفیت، نحوه ارسال، قیمت و نگهداری پس از نصب نما را دارید همه و همه در این مطلب گنجانده شده است.

خرید آجر نما نسوز

خرید آجر نما نسوز

مشخصاف فنی قبل خرید آجر نما

سایز آجر نما چقدر باشه؟ اندازه استاندارد آجر نما چند سانت است؟ اندازه استاندارد و معمول آجر نسوز برای نمای ساختمان 2/5*33*7 یا 2/5*32*7 می باشد. جای نگرانی نیست از این محصول سایز های مختلفی قابل تولید می باشد و بسته به نیاز شما این اندازه و ابعاد قابلیت تغییر را دارند.

دارا بودن نماد استاندارد آجر نما نیز یک ویژگی خوب به هنگام خرید آجر نما می باشد.

هدف از اجرای نما برای ساختمان

سوالی که شاید برای شما هم پیش بیاید: با نصب آجر نسوز برای نمای ساختمان چه انتظاراتی از آن دارم؟

 • زیبایی مناسبی داشته باشد.
 • عایق حرارتی و صوتی داشته باشد.
 • دوام و ماندگاری بالایی داشته باشد.
 • نیاز به صرف هزینه اضافی برای نگهداری نداشته باشد.
 • نصب محکم و بدون دردسری داشته باشد.

آجر نسوز را برای چه مکان هایی خریداری کنیم؟

خرید آجر نسوز برای پوشش دیوار بیرونی ساختمان و نمای آپارتمان، محوطه سازی باغ و حیاط، آجر نما کف، پوشش دیوار داخلی و …

مزایا و معایب خرید انواع آجر نما

مزایای آجر نسوز نما:

 • با توجه به ضریب انبساط بالای آجر، این امر موجب جلوگیری از ایجاد ترک در دیوار ساختمان و استحکام بیشتر سایر مصالح ساختمانی می شود.
 • انتقال حرارت از داخل به بیرون و بلعکس بخاطر وجود آجر نما نسوز به شدت کاهش میابد.
 • آجرهای نما در مقابل اشعه خورشید بسیار مقاوم می باشند و هیچ گونه تغییر رنگی با تابش آفتاب بر روی آن رخ نخواهد داد.
 • امروزه استفاده از آجر نماهای مدرن باعث ایجاد یک نمای شیک و مدرن و زنده کردن معماری سنتی ایرانی شده است.
 • با خرید آجر نما نسوز، نمای خارجی ساختمان در مقابل آتش سوزی مقاوم می شود که این مورد یکی از مزایای آجر نما نسوز می باشد.
 • مقاوم سازی بالای ساختمان توسط آجر نما نسوز در مقابل حوادث طبیعی همچون سیل، زلزله و رعد و برق.
 • اگر دوست دار طبیعت هستید باید این نکته را بدانید که با توجه به وجود مواد اولیه با پایه طبیعی و معدنی در آجر، این متریال ساختمانی دوستدار طبیعت و محیط زیست می باشد.

معایب آجر نسوز نما:

 • وزن بالاتر نسبت به نماهای سبک از معایب آجر نسوز و افزایش وزن سازه می باشد. این مورد توسط شرکت امیران نما با تولید نوع جدیدی از آجرهای نسوز نما با وزن پایین بر طرف شده است، به طوری که از این آجر ها برای نمای ساختمان های مرتفع و بلند نیز استفاده می کنند.
 • به وجود آمدن تیرگی بر اثر آلودگی هوا یا بارش باران اسیدی بر روی آجر نما نیز از جمله معایب خرید آجر نما نسوز می باشد. یکی دیگر از مشکلات خرید آجر نما به وجود آمدن شوره و سفیدک بر روی آجر می باشد که برای پیشگیری از تغییر رنگ آجر، باید پس از نصب آجر، بر روی آن از محلول نانو مخصوص آجر استفاده کنید که این مورد را میتوانید از شرکت امیران نما تهیه کنید.

قیمت آجر نما

این محصول دارای قیمت های متفاوتی می باشد که اختلاف آن ها نیز زیاد است. دلیل اصلی این اختلاف قیمتی جنس ماده اولیه و خاک نسوز آجر مربوطه و درجه حرارت برای پخت آجر می باشد. همچنین شرکت تولید کننده نیز تاثیر بسزایی در این امر مهم دارد.

آجر نسوز نما را از کجا خریداری کنیم؟

مسلما اگر به دنبال قیمت بهتر و به صرفه تری هستید خرید آجر نسوز از شرکت تولید کننده آجر توصیه می شود. فقط دقت داشته باشید که شرکت های تولید کننده آجر به مشتریان خرد با متراژ های پایین آجر نمی فروشند. پس اگر حداقل خرید آجر نما برای یک ساختمان مد نظرتان هست، به جای خرید از مقازه یا فروشگاه یا نمایندگی های فروش بهتر است بطور مستقیم از کارخانه تولید کننده این محصول را تهیه کنید.

خاطر نشان میکنیم شرکت آجر نما امیران یکی از بهترین شرکت های تولید کننده آجر نسوز نما در زمینه تولید انواع آجر نما و صادرات آجر نما به کشورهای همسایه شناخته شده است.

آموزش روش های تست کیفیت آجر نسوز نما Types of Tests on Brick

آجرها کارآمدترین و مفیدترین متریال ساختمانی هستند که در سراسر دنیا برای ساخت و سازها، ساخت کوره و نمای ساختمان استفاده می شود. به توجه به اهمیت بالای آجر نسوز نما در این سازه ها، تعیین مناسب بودن و کیفیت آجرهای نما ضروری است. از این رو ، باید آزمایشات متعددی بر روی آجر انجام شود تا اطمینان حاصل شود که نمای ساخته شده از مقاومت و پایداری کافی برخوردار است و پس از نصب دچار تغییر شکل و رنگ و کیفیت نخواهد شد.

حال به نکته اصلی این مقاله می رسیم، حالا چطور آجر نما را تست کیفیتی کنیم یعنی از کجا بفهمیم یک آجر نما با کیفیت است. این موارد اصلی ترین نکات برای شناسایی آجر نمای مرغوب می باشد.

قبل از خرید آجر نسوز نما با انجام دادن انواع آزمایشات روی آجر و رعایت مواردی که در پایین این مطلب ذکر کرده ایم، یک آجر استاندارد، باکیفیت و بادوام را خریداری کرده اید. فقط این نکته را از یاد نبرید که خرید آجر از یک برند معروف همچون امیران کار شما را ساده تر و خیالتان را راحتتر می کند.

تست عدم شکستگی و ترک آجر؟

با چشم غیر مسلح این امر میسر می باشد. قبل از خرید آجر نسوز نما از شرکت مربوطه، حتما یک بسته از آجرها را مشاهده کنید تا هیچ گونه شکستگی یا ترکی بر روی آن مشاهده نشود.

شکستگی آجر ممکن است بخاطر بارگیری غیر اصولی به هنگام ارسال از درب کارخانه و حمل آجر نما به صورت ناشیانه و غیر حرفه ای باشد. پس حتما این تضمین را از فروشنده بگیرید که در آجر ها ترک و شکستگی مشاهده نشود.

تست وجود ترک و شکستگی بر روی آجر

تست وجود ترک و شکستگی بر روی آجر

تست اندازه و خمیدگی آجر نما

حتما برای نمونه چند قطعه از آجر پلاک را اندازه گیری کنید تا طول، عرض و ارتفاع آن ها با هم یکسان باشند. اگر آجرها هم اندازه بودند، آجری با کیفیت را خریداری کرده اید.

ضمنا آجرهای نما باید شکل صاف و بدون تاب داشته باشند; وجود هر گونه خمیدگی یا تاب داشت آجر نشان از نامرغوب بودن و بی کیفیت بودن آجر نسوز نماست. پس به یاد داشته باشید که آجر نما همواره باید ظاهر مکعب شکل داشته باشد و خم نباشد. آجر خم نشان دهنده پخت نامناسب آجر نما در درجه حرارتی پایین می باشد که اصطلاحا به این مورد آجر نپخته نیز می گویند.

لبه های آجر نسوز نما باید لبه قائم یا ۹۰ درجه داشته باشند، منظور این است که لبه های آجر فاقد لب پریدگی باشد، در کل در این زمینه منظم و یکدست باشند.

تست عدم لب پر شدن آجر نما نسوز

تست عدم لب پر شدن آجر نما نسوز

تست ضد شوره بودن آجر نسوز نما به چه صورت است؟

ابتدا یک نمونه آجر از شرکتی که قصد خرید از آن را دارید دریافت کنید. سپس آجر نما را داخل یک ظرف آب معمولی قرار دهید. پس از گذشت مدت زمان یک شبانه روز آجرها را از آب خارج کرده و به بیرون منتقل میکنیم تا کاملا خشک شوند.

آجر ها را بررسی کنید اگر یک لایه سفید رنگ یا خاکستری رنگ بر روی آن بسته بود نشان از وجود مواد قلیایی یا همان اصطلاحا شوره می باشد. وجود شوره بر روی آجر نما حداکثر تا 10 درصد قابل قبول می باشد که نشان از کیفیت بالای آجر می باشد. وجود بیشتر از 20 درصد شوره یا مواد قلیایی بر سطح آجر نشان دهنده کیفیت پایین آجر می باشد.

تست میزان جذب آب آجر نما

یکی از موارد مهمی که نشان دهنده خرید آجر نمای با کیفیت می باشد، پایین بودن درصد جذب آب آجر می باشد.

برای متوجه شدن درصد جذب آب آجر، ابتدا یک قطعه آجر را وزن میکنیم (وزن آجر خشک). سپس آجر را حدودا 24 ساعت داخل ظرف پر از آب قرار می دهیم و پس از گذشت مدت زمان تعیین شده آجر را بیرون می آوریم و آن را به همان صورت وزن میکنیم (وزن آجر خیس).

فرمول اندازه گیری جذب آب آجر نسوز نما:   100 * {وزن آجر خشک / (وزن آجر خشک-وزن آجر خیس)}

هر چه درصد به دست آمده کمتر باشد، محصول با کیفیت تری را خریداری خواهیم کرد. در کل آجرهایی که جذب آب کمتر از 15 الی 20 درصدی داشته باشند با کیفیت تر هستند.

تست جذب آب آجر نمای ساختمان

تست جذب آب آجر نمای ساختمان

تست مقاومت حرارتی آجر چیست؟

انواع آجر نما بخاطر وجود خاک نسوز در ترکیبات خود تا 1200 الی 1400 درجه در برابر حرارت آتش مقاوم هستند و همین امر موجب نسوز بودن آن شده است.

آجر نما نسوز با کیفیت و اصل، واقعا نسوز می باشد و در آتش سوزی ها نمی سوزند و ذوب نمی شوند، همچنین تغییر شکل و فرم نمی دهند. (تا ۱۴۰۰ درجه سانتی گراد تحمل حرارت را دارند.)

تست رنگ آجر نما چگونه است؟

به یک آجر نما ضربه بزنید تا بشکند، سپس داخل آن را مشاهده کنید، رنگ داخل آجر نسوز نباید با بیرون آن متفاوت باشد. آجری که رنگ داخل و بیرون یکدستی دارد، یک آجر نمای با کیفیت محسوب می شود.

در کل با یک نگاه کلی به سطح آجر، باید رنگ آجر ها یکنواخت باشد و هیچگونه زائده ای بر روی آن مشاهده نشود.

تست توپر بودن آجر نما چیست؟

سعی کنید یک آجر را بشکنید، اگر داخل آن فضای خالی وجود داشت، نشان دهنده این است که در ساخت آجر نما مرحله فشرده سازی آن به خوبی انجام نشده است. اصطلاحا به این محصول “آجر پوک” میگویند که نشان دهنده بی کیفتی آجر است. آجر پوک در یخبندان ترک بر می دارد.
یکی دیگر از روش های فهمیدن شناسایی آجر توپر و با کیفیت ضربه زدن دو عدد آجر نما به یکدیگر می باشد؛ در این روش اگر صدای یکنواخت و زنگ داری به گوش برسد یعنی آجر با کیفیت و توپر می باشد، ولی با شنیدن صدای بم به پوک بودن و نامرغوب بودن آجر نما پی می بریم.

آزمون تست کیفیت برخورد دو آجر نما به یکدیگر

آزمون تست کیفیت برخورد دو آجر نما به یکدیگر

بررسی ظاهر آجر نما به چه صورت است؟

قبل از خرید آجر نمای ساختمان دقت داشته باشید که بر روی سطح آجر نمای با کیفیت نباید گودی و حفره ای وجود داشته باشد.

سطح آجر نما نسوز باید صاف باشد، ولی این بدان معنا نیست که روی آجر صیقلی و لیز و باشد، سطح آجر نسوز باید آجری شکل باشد و کمی نیز زبر باشد. اما در کل سطح آجر نسوز باید زیر باشد ولی هم تراز و صاف. زبری آجر باعث نصب راحتتر بر روی نمای ساختمان می شود.

تست آجر نما نسوز با کیفیت

تست یکدست بودن رنگ آجر نما نسوز با کیفیت

با کشیدن ناخن بر روی یک قطعه آجر نما نسوز، نباید تغییری در ظاهر و شکل آجر اتفاق بیافتد. به این تست، تست سختی آجر نما می گویند که در آن آجرها نباید دچار خراشیدگی شوند. آجری که از این تست به خوبی بر بیاید آجر سخت نامیده می شود.

تست مقاومت فشاری و خرد شدن آجر

آجرها به هنگام ساخت تحت فشار قرار میگیرند، بنابراین مشخص کردن مقدار مقاومت فشاری آجر لازم و ضروری است.

این تست را فقط با استفاده از دستگاه های پیشرفته آزمایشگاهی میتوان انجام داد. تست مقاومت فشاری مربوط به میزان تحمل آجر زمانی که فشاری بر روی آن پرس می شود را مشخص می کند.

به زودی در این مقاله تست کیفیت آجر لفتون نیز اضافه می گردد.

نمونه پروژه با آجرنما امیران

5/5 - (30 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.